Remember This

Titul v originále: Remember This

Autor: Stephen Poliakoff
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Stephen Poliakoff (USA)

REMEMBER THIS (ZAPAMATUJ SI)

5 m, 3 ž

Rick kdysi začínal natáčením svateb na video. Vyzkoušel různá zaměstnání, ale pořád hledá něco, čím by se proslavil a zbohatnul. Jeho syn Jimmy studuje na Oxfordu viktoriánskou literaturu. Rick se zítra žení s mladou Victorií a pořádá rozloučení se svobodou. Na večírku se znenadání objeví nevěsta, která se přišla ženichovi ukázat ve svatebních šatech. Překvapený Rick jí hned pošle domů, protože známá pověra říká, že vidět nevěstu ve svatebním před obřadem přináší neštěstí. K ránu stihne Ricka záchvat a probere se až odpoledne v nemocnici. Svatba byla odložena a lékař pacientovi doporučuje přísnou životosprávu, aby se záchvat neopakoval.

Rick si pak doma s Jimmym pouští staré rodinné video a zjistí, že obraz zmizel. Zkontroluje ostatní kazety a všechny mají vymazaný obraz. Rick předvede svůj objev přátelům, mezi nimiž je i Victoriina sestra Hannah a Sergei, který spravuje světový archív videa ve Švýcarsku. Sergei pozve Ricka do archívu, aby mu ukázal své exempláře. Významné historické události jako setkání prezidentů G7 nebo pád berlínské zdi také z pásek zmizely. Oba se domluví, že Rick oznámí světovému tisku svůj objev, ale ještě předtím se poradí s lékařem, jestli mu nehrozí další záchvat.

V nemocnici mu doporučí preventivní operaci, a když se po ní probere, celý svět už o jeho objevu ví. Sergei to oznámil, protože chtěl zviditelnit švýcarský archív. Syn mu navíc sdělí, že zničil nedopsanou diplomovou práci, a rozhodl se podnikat. Stal se "producentem svého života" a ze starých rodinných videí vytvořil uměleckou instalaci. Otcův objev vyvužil pro svojí slávu a výdělek. Rick se vzdá veškeré snahy učinit vlastní oznámení tisku a chystá se natočit poslední svatební video - konečně se koná jeho odložená svatba s Victorií.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz