Regretters (Ångarna)

Titul v originále: Ångarna

Autor: Marcus Lindéen
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Marcus Lindeen (Švédsko)
ÅNGRARNA / REGRETTERS (LÍTOSTIVCI)
2 m (1 m, 1 ž)

Narodili se jako muži, ale podstoupili operaci, aby se z nich staly ženy. Teď po letech toho litují a ze všeho nejvíc si přejí, aby z nich další operace opět udělala muže.
Orlando a Mikael jsou dnes v důchodovém věku. Setkávají se poprvé a diskutují o životě před operací a po ní. Orlando se narodil jako gay a změnu pohlaví podstoupil už v 50. letech. Dnes ví, že hlavní pohnutkou zřejmě byla snaha uniknout ponižování a šikaně. Po operaci žil dokonce 11 let v manželství s mužem, který nic netušil. Bylo to však období neustálých zastíracích manévrů, které málem skončilo tragédií, když se manžel po letech dozvěděl pravdu. Tehdy si Orlando uvědomil, že ve skutečnosti chce opět být mužem. Také si vymohl novou operaci, ale změna pohlaví nebyla dotažena do konce.
Mikael operaci podstoupil až ve vyšším věku. Je sice heterosexuál, již od dětství však byl zženštilý a měl pocit, že se narodil v nesprávném těle. Byl se sebou vždy nespokojený a doufal, že ho operace změní i jako člověka, v tom se však mýlil. Teď čeká na rozhodnutí úřadů, zda mu dovolí podstoupit operaci, která z něj opět udělá muže. Nechce uvíznout mezi dvěma pohlavími tak jako Orlando, „v zemi nikoho".
Hluboce dojemná dokumentární hra o identitě člověka, která vychází ze setkání dvou skutečných lidí. Dočkala se pochvalného přijetí u diváků i kritiků a zájem o ni projevuje i mnoho divadel mimo Švédsko.

K dispozici máme švédský originál a anglický překlad.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz