Řečiště

Titul v originále: Řečiště

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Jiří Suchý z Tábora

ŘEČIŠTĚ

1 m, 1 ž

komedie s tragickým vyústěním

Paní A byla slavnou prvorepublikovou herečkou. Život prožila jako jeden veliký večírek a řemeslem hereckým je bytostně prorostlá, jako staletý dub svými kořeny zbrázdil půdu hluboko pod sebou. A stejně tak zbrázděná je dnes i její tvář. Tam se vryly všechny její lásky, umělecké pochybnosti, úspěchy i žal. Její hluboké vrásky vypráví nekončící smích zakouřených kaváren a mapuje vyschlá koryta hereckých slz. Stejně jako většina jejích kolegů se nedokázala smířit s tím, že její vlast, její rozesmátou přítomnost, špinavými nehty drásá Němec. Bojovala divadlem a slovem, dokud nemusela utéct.

Teď je schovaná na půdě vesnického statku, kde před mnoha lety zanechala svého syna. Otvorem v podlaze se za ní může dostat jen její vnuk, mladý Jan, který si sotva všímá svých prvních vousů, a i když se raduje ze všech jednoduchostí, které mu přijdou na mysl, ví, co je bolest. Bůh mu nadělil duši dítěte. Je zaostalý.

Už výchozí situace hry je sama o sobě vyhrocená – střet lidských hodnot v podkroví za neustálé přítomnosti smrti.

Hra získala Zvláštní cenu Českého rozhlasu v rámci Dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka za rok 2013.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz