Recent Tragic Events

Titul v originále: Recent Tragic Events

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Craig Wright (USA)

RECENT TRAGIC EVENTS (NEDÁVNÉ TRAGICKÉ UDÁLOSTI)

2 m, 3 ž

Craig Wright, který píše pro televizi, je podezříván, že napsal tuhle hru jako sitcom. Skutečně, odehrává se v jednom apartmá na Manhattanu. Zanedlouho se dozvídáme přesný čas děje, 12. září 2001. Je to tedy hra o americké tragédii 11. září, ale také o americké identitě, zlozvycích, předsudcích, způsobu života a zároveň o předurčenosti , o tom, že člověk je náhodně vrhán do situací v nevyzpytatelném světě, které nemůže ovlivnit. Hra je sice pojímána s lehce komickým podtextem, je v ní romantika, absurdita i filozofie, ale zároveň i veškerá tragika chvíle, která zasáhla nejen mýtus zvaný Amerika, ale i jednotlivce.

Děj je rámován promluvami režisérky, která komunikuje s publikem. Základními hesly je předurčenost a náhodnost. Režisérka na počátku hází mincí a upozorňuje - podle toho, jaká strana padne, bude se děj vyvíjet... Chvílemi pak vstupuje do děje, aby upozornila, že nakonec vše, co herci hrají, mají ve scénáři, a nemohou se od toho uchýlit. Kromě toho chvílemi (bez reakce herců) zazní ostrý zvuk, který upozorňuje na to, že v dané chvíli věci mohou vypadat jinak, než se zdá divákovi či protagonistům.

Andrew (30), nesmělý a nešikovný majitel malého knihkupectví, přichází na schůzku „naslepo" do bytu nezávislé atraktivní reklamní agentky Waverly (30). Stále přítomná televize ukazuje pořád dokola záběry z teroristického útoku na „dvojčata" - Twin Towers - Obchodní centrum New Yorku. Po chvíli zjistíme, že Waverly je nervózní a napjatá, protože její sestra-dvojče Wendy je nezvěstná. Zpočátku není jisté, zda se mohla pohybovat někde v okolí neštěstí. Do rozpačité rozmluvy těch dvou (ambivalentní situace, kdy Waverly pochopitelně nechce být sama, ale zároveň se nemůže soustředit na schůzku), přichází Ron, soused, familiérní muzikant na volné noze, po chvíli i jeho milenka Nancy v negližé. V druhém dějství pak slavná spisovatelka Joyce Carol Oatesová (tato dáma je však koncipována „zcizeně" - hraje ji Nancy, která si na ruku navleče rukavici-loutku a mluví za spisovatelku), o které zcela náhodou Andrew mluvil na počátku. Ukáže se, že Oatesová je příbuznou Waverly .

Všichni tito lidé tráví společně čas, kdy nechtějí být sami, ale nedokážou ani být společně. Zabývají se banálními činnosti - jedí pizzu, hrají hru, kdo vypije víc alkoholu. V průběhu děje vycházejí najevo různé skutečnosti, které ozřejmují chování osob z jiných úhlů. Waverly má pocit, jako by ztrácela sama sebe, protože Wendy je jejím identickým dvojčetem (paralela s Twin Towers). Manžel Nancy je architektem, který navrhl Twin Towers, který se rozešel se ženou, a teď jí brečí do telefonu. Andrew se náhodou před pár dny setkal s Wendy a doporučil jí, aby vzala práci v Twin Towers. Po příchodu spisovatelky Oatesové se rozvíjí intelektuální debata, trefující se do různých současných spisovatelů Ameriky, ale také diskuse na téma Amerika, národní hrdost , kritika i vzývání amerického přístupu k životu.

Nakonec všichni odcházejí, a Andrew zůstává sám s Waverly. A v tu chvíli přichází zazvoní telefon - Waverly se dozvídá nepříznivou zprávu (i když netušíme jakou...) a Andrew vypíná televizi.

jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz