Realistic Joneses

Titul v originále: Realistic Joneses

Autor: Will Eno
Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Will Eno (USA)

ŽIVOT PODLE JONESOVÝCH (THE REALISTIC JONESES)

přeložil Pavel Dominik

2 m, 2 ž

tragikomedie

Komorní tragikomedie amerického dramatika Willa Ena (1965) zaujme černohumorným příběhem z prostředí amerického maloměsta. Dva manželské páry okolo čtyřicítky, Bob a Jennifer, a John a Pony, všichni Jonesové, se zdánlivě náhodně setkají a toto setkání je přinutí přehodnotit svoje životní postoje a vyhlídky.

Jennifer a Bob sedí za soumraku na verandě svého domku, když se ozvou podivné zvuky a ze tmy se vynoří John a Poly, kteří se právě nastěhovali do podobného domku v sousedství. V hovoru Bob působí poněkud utlumeným dojmem, zatímco John střídá vtipné komentáře s replikami, které se zdají být mimo. Když Bob odejde, Jennifer řekne návštěvníkům, že Bob trpí vzácnou nevyléčitelnou nemocí, ovlivňující mimo jiné i soustředění a vyjadřovací schopnosti. Musel opustit svoji práci, naštěstí však ve městě působí jeden z nejuznávanějších odborníků právě na tuto nemoc. Když se Jennifer a John náhodně setkají v restauraci, ukazuje se, že John toho o Bobově nemoci ví překvapivě mnoho…

Bob nechce o své nemoci a její terapii nic vědět, vše nechává na své manželce. John naproti tomu chce vše zvládnout sám, a svojí ženě neřekne nic. Ta ostatně ani nic vědět nechce. Povahová podobnost Boba s Poly, a Johna s Jennifer, vede k propletení vztahů a napětí, zesilujícímu tak, jak postupuje nemoc u mužských hrdinů.

Čtyři výrazné herecké příležitosti reprezentující různé přístupy k životu, nemoci a smrti v dramatu kladoucím znepokojivou otázku: jsme připraveni na to, co nám osud uchystá? Bohatý jazyk, často nerespektující gramatická ani logická pravidla, a černý humor (zejména v Johnových replikách). Situace vzpírající se jednoznačnému výkladu. To jsou přednosti hry, která měla premiéru 26. dubna 2012 v Yale Repertory Theater v New Havenu, následovanou řadou nadšených recenzí v americkém tisku. U nás vyšla hra knižně v nakladatelství Pistorius & Olšanská v roce 2015, česká premiéra proběhla v Divadle Ungelt v prosinci 2017.

Will Eno je americký dramatik, který žije v newyorském Brooklynu. Napsal bezmála deset her (Tragedy: a tragedy, The Flu Season, King: a problem play, Thom Pain (based on nothing), Middletown, Oh, the Humanity and other good intentions, The Realistic Joneses, Title and Deed), pro divadlo adaptoval Ibsenova Peera Gynta (pod názvem Gnit). Za hru Middletown získal Cenu Hortona Foota (Horton Foote Award), text byl uveden v New Yorku a v Chicagu. Se hrou Thom Pain (based on nothing) se v roce 2005 probojoval mezi finalisty Pulitzerovy ceny, drama bylo přeloženo do „mnoha románských a několika slovanských jazyků“. Jeho texty byly uvedeny v Londýně, Seattlu, New Yorku, Paříži, Los Angeles, San Francisku, Berlíně, Sydney a São Paulu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz