Realism

Titul v originále: Realism

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Anthony Neilson (Velká Británie)

REALISM (REALISMUS)

5 m, 2 ž (hrají víc postav)

„Tragikomedie ze současnosti", jak praví slogan k premiérovému uvedení. Kombinací naturalistických a ryze antiiluzivních scén přináší autor pohled na život běžného třicátníka, uzavřeného v jeho trapné malé kuchyni plné elektrospotřebičů, s jeho životními frustracemi, citovými neúspěchy, vztahy k rodičům i podivným kamarádům. Během jedné soboty - a přece v jistém bezčasí - se odehrává příběh Stuarta, který neví, co s načatým dnem, zda jít s kamarádem do hospody, nebo se jen tak ploužit po bytě. V následujících situacích, v nichž defilují důležité postavy jeho života (matka, zásadní lásky), autor nebanálně předvádí banalitu každodennosti i s jejími humornými okamžiky. Hra nabízí rozličné způsoby inscenování, předepisuje jak realisticky vykonávané činnosti v domácnosti, tak i velkolepé muzikálové číslo apod. Výjevy ze života, v němž nechybí ani potíže s drzou (mluvicí) kočkou a nebo bohatě rozehraný konflikt s prodejcem po telefonu, končí překvapivě Stuartovým zavražděním. To je však v samém závěru opět zpochybněno, když Stuart naposledy telefonuje se svou bývalou dívkou Angie.

Autorovi se podařilo v přístupu, který nejméně ze všeho odpovídá názvu hry, vystihnout náladu doby a mnohé sdílené generační rysy.

Hra byla poprvé uvedena v divadle Lyceum Theatre v srpnu 2006 jako koprodukce Skotského národního divadla a Mezinárodního festivalu Edinburgh v autorově režii.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz