Řada

Titul v originále: A Number

Žánr: hra
Překladatel: František Fröhlich
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2

Caryl Churchillová

ŘADA (A Number)

Překlad František Frőhlich

2m

Nová hra slavné britské autorky z dramaturgické dílny Royal Court Theatre. Námět zatím přísluší do sféry science-fiction a základní situaci lze s trochou nadsázky popsat větou: „když klon potká klona". Pět obrazů hry je pět dialogů starého muže Saltera (v inscenaci Stephena Daldryho ho hrál Michael Gambon) a jeho synů, z nichž pouze jeden je biologický. Ale to předbíháme.

V prvním dialogu se šokovaný pětatřicetiletý Bernard dovídá nejen to, že je klonem svého staršího bratra, který zahynul spolu s matkou při autonehodě, ale také to, že šílený vědec, který klonování provedl, při té příležitosti vytvořil dalších 19 kopií. Otec Salter chce instituci, pro niž dnes už mrtvý šílený lékař pracoval, žalovat.

V dalším dialogu k témuž přemlouvá i Bernarda 1 - svého údajně mrtvého syna - jehož biologický materiál byl zneužit. B1 to však příliš nezajímá. Je posedlý myšlenkou zavraždit svého dvojníka, Bernarda 2, jemuž se dostalo privilegia vyrůst s otcem. Ve třetí scéně se Bernard 2 oznamuje otci, že ze strachu před B1 opustí zemi. Ve čtvrté B 1 popisuje otci, jak B2 vypátral a zabil. Ve všech těchto scénách se vrací vzpomínka na dětství - noční děs, od něhož Salter, propadlý po sebevraždě své ženy alkoholu, nedokázal svému synovi pomoci a raději ho předal do sirotčí péče. A nechal si naklonovat novou verzi svého syna, nepoškozenou výchovou, a začít znovu od nuly.

V páté scéně se Salter setkává s Michaelem Beckem, jedním z „přidružených produktů" pokusu. Michael je úspěšný muž se třemi dětmi a ukázkově pozitivním přístupem k životu, dokumentující evidentní neplatnost genetických zákonů ve sféře psychického vývoje. Salter mu svěřuje, že i jeho biologický syn Bernard 1 se po vraždě svého klona B2 zabil. Michaela odhalení tajemství jeho původu nikterak nezkrušilo, genetické paradoxy ho spíše baví. Se svým životem je spokojen.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz