Pyretown

Titul v originále: Pyretown

Autor: John Belluso
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

John Belluso (USA)

PYRETOWN

1 m, 1 ž (a další hlasy)

Louise „Lou" Josephsonová (39) je matka tří dětí. Nedávno se rozvedla s manželem, protože z důvodu ztráty zaměstnání začal pít a ubližovat jí. Pobírá sociální podporu a není moc vzdělaná.

Harry Weston (22) je přitažlivý intelektuál na vozíčku. Má radikální názory a živí se vytvářením webových stránek pro levicové politické organizace. Mohl by být zaměstnaný u velké korporace a brát více peněz, ale odporuje to jeho přesvědčení. Oba příslušejí do stejné městské nemocnice a tam se také v čekárně seznámí. Ačkoliv jsou úplně odlišní, vznikne mezi nimi láskyplný vztah. Lou vrátí Harrymu radost ze života a on jí pomáhá se studiem zdravotnického kurzu. Scházejí se, nakupují, kouří spolu trávu a debatují o životě, o rodině i o úrazu, který Harryho upoutal na vozík. Neshody vzniknou v momentě, kdy jedno z Louisiných dětí vážně onemocní a je potřeba pro něj získat nadstandartní vyšetření. Lou dává přednost úslužnému vyjednávání s odpovědným úředníkem. Harry, na druhé lince telefonního aparátu, kazí její snažení skeptickými až urážlivými poznámkami, které vycházejí z jeho zkušeností z doby, kdy pečoval o matku nemocnou rakovinou. Lou nakonec uspěje při osobním jednání a s Harrym se rozchází. Potřebuje finanční i psychickou podporu, kterou paradoxně nachází v bývalém manželovi. Rozchod se odehrává na útesu nad zátokou, oblíbeném místě hlavního hrdiny Harryho. Harry tu vypráví o svém koníčku - házení kamení na jachty kotvící pod útesem - a svých představách o jejich hořících a umírajících majitelích. Název hry vychází odtud - pyre znamená pohřební hranici.

apy

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz