Pursued By Happiness

Titul v originále: Pursued By Happiness

Autor: Keith Huff
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Keith Huff (USA)

PURSUED BY HAPPINESS (PRONÁSLEDOVÁNI ŠTĚSTÍM)

2 m, 2 ž

hořká komedie

Julii a Frankovi bylo nedávno čtyřicet, ale pořád jsou sami. Setkají se na Juliině přednášce, kam nikdo kromě Franka nedorazí. Ona je z něj trochu nervózní, on se do ní až autisticky zamiluje. Následuje schůzka a nabídky k sňatku. Julie má však dvě podmínky: kvalitní sex a seznámení s rodiči. Sex nevidíme, ale rodinná setkání tvoří jádro hry. Dvě nefunkční manželství odhalují, co asi stojí za frustracemi dnes už dospělých dětí (které by dávno měly mít své vlastní rodiny). Obě scény rodinných setkání jsou naprosto bizarní a Julie s Frankem de facto soutěží o to, kdo pochází ze zoufalejšího prostředí. Největší triumf drží Frank, protože ten kdysi nepřímo zabil svého bratra.

To, co začíná jako romantická komedie, má řadu nečekaných žánrových zvratů. Hra se vyznačuje živým, vtipným jazykem a je příležitostí pro dvě herecké dvojice - ve hře vystupuje ústřední pár dvou čtyřicátníků plus jejich rodiče, ale rodičovské páry se nepotkávají, autor předepisuje, aby je hrála jedna dvojice 60+; v textu se ještě mihnou číšníci – i ty mohou hrát stejní herci jako rodičovské dvojice.

Hru poprvé uvedlo divadlo Road Theater (North Hollywood, Kalifornie) v březnu 2011 - americké recenze na první uvedení byly velice pozitivní.

Keith Huff vystudoval tvůrčí psaní na University of Iowa. Je nositelem řady ocenění (Jeff Award, a Drama-Logue Award, the Cunningham Prize, the John Gassner Award, the Berrilla Kerr Award). Psal pro velké množství amerických scén, např. O'Neill Theatre Center National Playwrights Conference, The Public Theater, New York Theatre Workshop, New York Stage and Film, Steppenwolf… Jeho hry byly uvedeny na Off-Broadwayi, ale i v zahraničí. Jeho hra Steady Rain sklízela úspěch i na Broadwayi, v hlavních rolích s Danielem Craigem a Hughem Jackmanem, u nás byla uvedena taktéž s velkým úspěchem pod názvem Deštivé dny (Ungelt 2012).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz