První opera

Titul v originále: První opera

Žánr: hra, hra historická
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 5

PRVNÍ OPERA

7 m, 5 ž

Původní divadelní hra na motivy ze stejnojmenné povídky Hectora Berlioze a Vlastního životopisu Benvenuta Celliniho.

Hra se odehrává v roce 1555 na dvoře florentského vévody Cosima I. Medicijského a v ateliérech tehdejší umělecké bohémy. Mladý talentovaný skladatel Alfonso della Viola je pověřen přípravou velkolepých hudebních slavností, které mají být součástí svatby Cosimovy dcery Isabelly. Skladatel přichází s originálním projektem zpívaného divadla na téma lásky Lancelota a Ginevry. Při práci na své skladbě se sbližuje s druhou vévodovou dcerou, hudbymilovnou Mariou. Jejich zpočátku nesmělý cit přerůstá v lásku. S tím se ale nedokáže smířit ani Mariin otec, ani její moralizující sestra Isabella, a dívce je zakázáno Alfonsa navštěvovat.

Spor o odměnu za sochu Persea, který od počátku hry s vévodou vede další její velká postava, zlatník, sochař a velký ješita (Alfonsův starší přítel a ochránce) Benvenuto Cellini, se mezitím vyhrotí - Cellini zraní vévodova tajemníka Guidiho a musí pod trestem smrti opustit město i svou modelku a družku Biancu.

Alfonso se rozhodne pomstít se za tuto dvojí nespravedlnost, pomstít se za sebe, za Mariu (které svou lásku vyznával vždy v plné počestnosti, nad čímž poživačný Cellini vždy jen kroutil hlavou), i za Celliniho.

V hodinu premiéry Lancelota (první opery) odjede z Florencie a odveze muzikantům všechny noty. Publikum, které se sjelo z celé Itálie v očekávání největší hudební události té doby, je zklamáno. Svůj vztek si vylije na vévodově paláci. V průběhu nepokojů se ztratí Maria. Je nalezena v zuboženém stavu a po pár dnech umírá.

Alfonso, který se spolu s Cellinim uchýlil do Paříže, dostává od Marie dopis. Dívka v něm píše, že se jejímu otci velice líbila generální zkouška Lancelota a že uvažuje o povýšení Alfonsa do hraběcího stavu - to by znamenalo, že se bude moci ucházet o její ruku. Zdrcený skladatel odchází do kláštěra, na první operu si bude svět muset ještě téměř půlstoletí počkat.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz