Protentokrát zbohatnem

Titul v originále: Protentokrát zbohatnem

Žánr: hra se zpěvy
Jazyk: čeština
Postavy: muži 24 ženy 8

Pavel Landovský

PROTENTOKRÁT ZBOHATNEM

(gaunerská komedie se zpěvy a tanci)

24 m, 8 ž a 2 dětské role (s možností rozsáhlého zdvojování))

Pětašedesátník Gába mezi nočními záchvaty kuřáckého kašle rozmlouvá se svým mladším já, parašutistou, shozeným nad územím protektorátu někdy koncem roku 1944... Gába se jako jediný z jednotky zachránil a protektorát přežil pod ochranou šmelinářského doupěte v ateliéru fotografa Burdy. A stal se také nejprve jedním z aktérů a později hlavním osnovatelem velkého "podrazu", připraveného na příslušníky protektorátní podnikatelské "elity". Těsně před koncem války obejde pět vyhlédnutých zbohatlíků ve své anglické uniformě s žádostí o úkryt. Jelikož celou akci Burdovi hoši fotograficky dokumentují a následná udání (všichni "postižení" se totiž obávají, že se stali obětmi gestapácké provokace) putují z gestapa přes Burdova "spolupracovníka" přímo do jeho rukou, zmínění kolaboranti už se mohou předem se svým majetkem rozloučit.

Burda s Gábou „zkasírují" své oběti ještě v květnu v pětačtyřicátém. Využijí náhody a začnou se přitom vydávat za odbojovou tajnou službu - ale nevědomky postupně přejmou i některé její morální zásady. Své „ostříhané" ovečky zachrání Gába díky své zahraničněodbojové minulosti a novým stykům před „revolučním hněvem" a v únoru osmačtyřicátého dopomůže některým z nich také k emigraci.

„Já byl vlastně dobrodinec, když se to tak vezme. Dyť voni lidi se vo sebe neuměj postarat...", bilancuje svůj život Gába, aby se probudil do rána 18.listopadu 1989.

Tato nová, zatím neinscenovaná hra Pavla Landovského se nejlépe hodí pro velké jeviště.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz