Promiňte, je tohle už konečná?

Titul v originále: Verzeihen Sie, ist das hier schon die Endstation?

Žánr: dramatizace
Překladatel: Magdalena Štulcová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Erika Pluhar (Rakousko)

PROMIŇTE, JE TOHLE UŽ KONEČNÁ?

přeložila Magdalena Štulcová

1 m, 1 ž

Promiňte, je tohle už konečná? je zápisem rozhovoru, dialogem, v němž se odehrají dva životy, alfou i omegou života je tu láska a smrt. Dvě osoby formulují své myšlenky, jejichž prostřednictvím odkrývá autorka svůj vlastní vztah ke světu. V ženském a mužském nazírání na jednotlivé záležitosti přitom hledá i to, co obě pohlaví charakterizuje, co je spojuje a co oddaluje. Slovy autorky: Tak jako se na obzoru postupně noří z moře dva ostrovy, tak získávají postupně tvar postavy dvou lidí, kteří zároveň dospívají k novému poznání sebe sama. Pak teprve může vzniknout hodnotný vzájemný vztah.

Příběh ženy z Prahy a vídeňského ex-dramaturga je jednak o střetnutí takzvaného ženského a mužského světa, tak i o potřebném hledání komunikace, a to jak s neutrálním okolím, tak s osobou blízkou, a také - a to především - se sebou samým. Sám k sobě najde člověk (žena i muž) cestu teprve tehdy, jestliže je schopen ji s někým sdílet.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz