Profesor Bernhardi

Titul v originále: Professor Bernhardi

Žánr: tragikomedie
Překladatel: Josef Balvín
Jazyk: čeština
Postavy: muži 13 ženy 2

Arthur Schnitzler (Rakousko)

PROFESOR BERNHARDI (PROFESSOR BERNHARDI)

přeložil Josef Balvín

13 m, 2 ž

tragikomedie

Internista Bernhardi, ředitel renomované kliniky, zakáže faráři přístup k pacientce, jelikož jí chce farář udělit poslední svátost. Mladá žena je v deliriu a tvrdí, že je zdravá - v důsledku smrtelné otravy krve, způsobené nepovedeným potratem. Bernhardi hodlá splnit sovu lékařsko humanistickou povinnost a umožnit jí šťastné umírání tím, že ji ponechá v delirické iluzi. Farář nicméně trvá na svých náboženských principech a chce spasit její duši. Zatímco oba spolu diskutují, nemocná umírá – nemocniční personál však pro ni žádal proti vůli lékaře přítomnost faráře.

Pro Bernhardiho, jenž je židovského původu, se z nešťastného případu stává politický skandál, jenž může zruinovat jeho existenci i kliniku. Je mu podsouváno pohrdání vůči pacientům a jejich duchovním potřebám, rada kliniky na protest proti Bernhardimu odstoupí, konkurenční lékaři se začnou projevovat jako antisemité, chtějí ho sesadit a na jeho místo dosadit své známé. Pravicoví populisté v parlamentě ho chtějí trestně stíhat, ministr, jeho dávný přítel ze studií, mu kvůli kariéře nakonec nepomůže, levicové kruhy si z něj udělají mučedníka. Bernhardi se však nehodlá stát loutkou v rukou politiků a rezignuje na boj proti lžím a na svou rehabilitaci…

Tragická fraška odhaluje nemilosrdné pozadí nemocnice, jemuž vládne kariérismus, konkurence a odpor dominantní společnosti, jenž ústí až k antisemitismu. Hra klade otázku, do jaké míry může určitá skupina zneužít jednotlivý případ k prosazování své moci a svých zájmů, až na politické úrovni, jak se dají zdánlivě jasná fakta překroutit a zrelativizovat, až to „objektivně správné“ začne ztrácet své obrysy – co zbyde z pravdy, když je rozcupována mnohými interpretacemi?

Hra byla uvedena 28.11.1912 v berlínském Kleines Theater.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz