Profesionál

Titul v originále: Profesionalac

Autor: Dušan Kovačevič
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 1

Dušan Kovačević (Srbsko)

PROFESIONÁL (PROFESIONALAC)

ze srbštiny přeložili Hasan Zahirović a Jana Cindlerová

3 m, 1 ž

Donedávna univerzitní profesor, bohémský spisovatel, příslušník bělehradských intelektuálních kruhů a vášnivý oponent Miloševićova režimu Teja je dnes ředitelem velkého nakladatelství. Jednoho dne přijde do jeho kanceláře nezvaný cizinec s velkým kufrem. Tímto mužem je Luka, někdejší agent srbské tajné policie a dnešní taxikář. Začíná překvapivá konfrontace obou mužů, jejíž průběh je plný neuvěřitelných zvratů. Jak Luku poznáváme, zjišťujeme, že v posledních deseti letech bylo jeho posláním každodenně Teju špehovat, psát hlášení o jeho chování a skutcích a sledovat ho i v těch nejintimnějších chvílích. Obraz těchto posledních deseti let před námi začíná ožívat a s nimi tak rozdílné osudy obou mužů. Je to kronika minulých časů – od neuvěřitelných, někdy dojemných, jindy neodolatelně komických situací až po ty nejtragičtější události a nejtemnější příběhy historie jednoho národa na konci 20. století.

Mezinárodně úspěšná hra byla u nás poprvé uvedena jakožto jednorázový site specific projekt v rámci festivalu dramat bývalé Jugoslávie YOUGO! v Brně v prosinci 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz