Probuzení jara

Titul v originále: Frühlings Erwachen

Autor: Frank Wedekind
Žánr: drama
Překladatel: Josef Balvín
Jazyk: čeština
Postavy: muži 29 ženy 7

Frank Wedekind (Německo)

PROBUZENÍ JARA (FRÜHLINGS ERWACHEN)

z němčiny přeložil Josef Balvín

29 m, 7 ž (množství alegorických postav)

Děj se odehrává kdesi na malém německém městě koncem 19.století. Chlapecká a dívčí gymnázia jsou rozdělená. Všechny postavy pocházejí z dobrých středostavovských rodin a víceméně se znají, protože si spolu jako děti hrávaly.

Hlavními chlapeckými představiteli jsou Moritz Stiefel a jeho kamarád Melchior Gabor.

Melchior je talentovaný student s poměrně liberálními rodiči, Moritz je sice chytřejší, ale je nejhorším studentem třídy, rebeluje proti naordinovanému systému. Jeho otec je velice přísný, libuje si ve fyzických trestech. Navíc stále očekává, že syn v něčem selže a předem se bojí, co tomu řeknou lidé.

Hlavní dívčí postavou je Wendla Bergmanová. Její odtažité matce se úspěšně daří vyhýbat se odpovědím na sexuální otázky, protože v dané době a prostředí se o takových věcech nejenže nemluví, ale předstírá se, že nic takového ani neexistuje. Některé Wendliny spolužačky mají už dávno zkušenosti s alkoholem, sexem, nebo domácím násilím a zneužíváním. Wendla je čistá a nevinná. Má ale chuť věci zkoušet, aby ”alespoň něco“ cítila.

Moritz, který je pod tlakem ze strany učitelů i despotického otce, se snaží sehnat peníze, aby mohl

uprchnout do Ameriky. Nepodaří se mu to a ze zoufalství spáchá sebevraždu.

Mezi Melchiorem a Wendlou dojde ke sblížení a také k první sexuální zkušenosti.

Wendla se necítí dobře a doktor diagnostikuje chudokrevnost. Stranou však její matce svěří, že dcera je těhotná. Wendla ovšem, vzhledem k naprosté neinformovanosti, nechápe, jak k tomu mohlo dojít. Matka ji donutí přiznat, kdo je otcem dítěte.

Melchior je na základě otevřené eseje popisující vztahy mezi opačnými pohlavími, jejíž je autorem, a kterou našli u Moritze, vyhozen ze školy. Když se rodiče dozví, že ještě ke všemu přivedl Wendlu do jiného stavu, je poslán do polepšovny, aniž se o dítěti dozví.

Mezitím matka odvede Wendlu na ilegální potrat.

Melchior se v nápravném zařízení popere s ostatními chlapci, když mu seberou Wendlin dopis a chtějí ho použít ke své masturbační hře. Z tohoto dopisu se konečně dozvídá, že čeká dítě a z polepšovny utíká. Když konečně dorazí do svého rodného městečka, dozvídá se, že jeho Wendla, se kterou si plánoval začít život bez pokrytectví, společenského teroru a plný láskyplného otevřeného chování i výchovy dítěte, zemřela. Od záměru spáchat sebevraždu přímo na hřbitově u hrobů Wendly a Moritze ho odradí jejich duchové. Zůstává tedy sám se vzpomínkami, které si navždy ponese s sebou...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz