Pro moju mamu i pro menja

Titul v originále: Pro moju mamu i pro menja

Autor: Jelena Isajeva
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 2 ženy 4

Jelena Isajeva (Rusko)

PRO MOJU MAMU I PRO MENJA (PRO MOU MÁMU A PRO MĚ)

2 m, 4 ž

Dívka Ljena se chce stát slavnou. Být sportovkyní ani zpěvačkou se jí nepodařilo, a tak nakonec zvítězila touha stát se slavnou spisovatelkou. Prostřednictvím slohových prací z kurzů kreativního psaní vypráví divákům příběhy ze svého ne zrovna veselého dětství, stráveného s matkou, která po smrti otce rezignovala na další šance na štěstí.

Autorka ale před tíživou nostalgií dává přednost milosrdně humornému nadhledu, takže jednotlivé epizody o neúspěchu, jak matce najít nového přítele (telefonická známost skončí tím, že zamilovaný muž v posledním okamžiku nezvládne sejít se s matkou a Ljenou tváří v tvář) nebo jak Ljena chtěla oslnit obdivovaného mladíka (tím, že mu do jeho skříňky dala milostnou báseň, ovšem anonymní - a jako autorka se s následným úspěchem přihlásila její soupeřka) vyznívají smířlivě a nadějně. Tato hra, stejně jako všechny ostatní texty Jeleny Isajevové, se vyznačuje velmi dobrou kompozicí textu a porozumění jemným nuancím mezilidských vztahů. Isajeva je autorka, která si zaslouží být objevena i českým divadlem.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz