Pride

Titul v originále: Pride

Autor: Alexi Kaye Campbell
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 1

Alexi Kaye Campbell (Velká Británie)
PRIDE (HRDOST)
3 m, 1 ž

Hrdost je hra o homosexualitě. Formální rámec tvoří dvě střídající se časové roviny - 1958 a 2008. V obou vystupují stejné postavy - vyjmuty z proudu času střídají časové roviny a postupně nás dovádějí ke srovnání dvou rozdílných dobových nálad, rozdílných podmínek pro rozvíjení homosexuálních vztahů.
V roce 1958 Sylvia přivede domů na návštěvu svého kolegu, spisovatele Olivera, aby ho představila svému manželu Philipovi. Sylvia ilustruje Oliverovu novou knihu. Setkání proběhne v nejlepší náladě, Oliver oslňuje svými intelektuálskými řečmi a vlastně se zdá, že jestli by na někoho mohl padnout stín podezření, byla by to Sylvia, která svého kolegu obdivuje téměř bezmezně. Je to ale jinak.
V roce 2008 se setkáváme s Oliverem, který právě prodělává další rozchod s Philipem. Zrovna si domů pozval homosexuálního prostituta převlečeného za příslušníka SS. Philip se objeví v tu nejnevhodnější chvíli a konflikt mezi ním a Oliverem se jenom vyostří.
Postupně zjišťujeme, že setkání v roce 1958 bylo pro Philipa osudovým. Navázal sexuální vztah s Oliverem a dlouho se mu jej dařilo tajit. Hluboce se za svoje chování styděl a Oliverovy milostné city v něm probouzely agresi, která vyvrcholila tím, že ho Philip znásilnil. Philip nakonec skončí na psychiatrii, kde podstoupí zcela vážně míněnou drastickou terapii, která ho má vyléčit z jeho „psychické poruchy". Své poruše ale stejně podlehne a rozchází se se Sylvií.
V roce 2008 je Sylvia Oliverovou kamarádkou, která je tu vždycky, když hysterický homosexuál potřebuje utěšit. Ani o 40 let později to nemá pár jednoduché. Nemusí sice bojovat se svědomím a společenskými předsudky, ale situace se naopak natolik rozvolnila, že jejich vztah komplikuje všudypřítomná nabídka sexuálního ukájení. Navíc vstoupily do hry jakési nové stereotypy soužití páru stejného pohlaví (hysterické scény, rozchody a návraty, povrchní debaty o oblečení, společné pomlouvání). Oliver je závislý na nahodilém sexu a Philip není schopen se přes to přenést. Sylvie vstupuje do vyjednávání, iniciuje setkání rozhádaných milenců a vše končí usmířením.
Za inscenaci dostalo londýnské Royal Court Theatre prestižní Olivierovu cenu.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz