Požehnané stáří

Titul v originále: Gesegnetes Alter

Žánr: komedie
Překladatel: Magdalena Štulcová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Curth Flatow (Německo)
POŽEHNANÉ STÁŘÍ (EIN GESEGNETES ALTER)
přeložila Magdaléna Štulcová
2 m, 2 ž, hlasy
Skoro černá komedie o pěti obrazech

Devadesátiletý Georg, dobře situovaný a stále ještě svěží na duchu a z větší části i na těle, je zvyklý řešit starosti o svůj život samostatně a svéhlavě. Užívá prostředek proti stárnutí, obědy mu dodává firma „oběd na kolečkách", listonoš zařizuje i jeho odchozí poštu a aby měl dostatek pohybu, pochoduje denně desetkrát kolem bytu v těžkých botách. Ví totiž, že to rozčiluje jeho domácí a on ji tak chce přimět k opravě výtahu. Jenomže paní domácí najednou není paní domácí, dům prodala jisté firmě a ta se rozhodla dům zbourat; nájemníkům nabízí náhradní byty. Georg se ovšem nikam stěhovat nehodlá.
Jakmile zjistí, že ona firma vyrábí jeho oblíbený medikament proti stárnutí, bere věc do svých rukou. Napíše redaktorovi místního deníku, který o den dříve, v den Georgových devadesátin, o něm otiskl článek. Sdělí mu, že se rozhodl vzít si kvůli neomalené firmě život (a myslí to vážně) a hledá tabletu s jedem, kterou měla kdysi pro případ velkých bolestí doma jeho žena.
Jenomže zapomněl, že si přes inzerát objednal pomocnici - studentku Christu. Ta přichází právě ve chvíli, kdy je celý byt vzhůru nohama a starý pán si zoufá, že tableta nikde není. V přítomnosti Christy ale na svůj úmysl rychle zapomene. Christa studuje architekturu a je jí jasné, že by se zboural jedinečný dům, dílo proslulého architekta. Na univerzitě dělá všechno pro to, aby demolici zabránila. Než se jí to podaří, vstoupí ale do hry ještě dávná Georgova milenka. Přečetla si, že její bývalá láska je psychicky na dně a rozhodla se Georga zachránit. Než Georg zjistí, jak zrádné jsou její úmysly, málem přijde o všechno - o byt, o majetek i o život.
V pravou chvíli se ovšem vše v dobré obrátí - alespoň pro starého pána. (Jinými slovy: mrtvola, která na konci hry leží na scéně, jen pouhou shodou okolností není jeho.)

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz