Power Play

Titul v originále: Power Play

Autor: Richard Hobert
Žánr: hra
Překladatel: Kim Dambaek
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 4

Richard Hobert (Švédsko)

POWER PLAY (PŘESILOVKA)

5 m, 4 ž

Text zblízka nahlíží do manželské krize páru středního věku. Podepsán pod ním je švédský filmový a televizní režisér Richard Hobert (Kde končí duha, 2002, Alici má každý rád, 1999).

Autor se nepouští do stavby velkých scén, ale svůj portrét rozkládajícího se vztahu nechává vyrůstat z krátkých výstupů, které jsou plné obviňování, útoků a agresivní hysterie. Kromě ústřední dvojice Evy a Anderse vstupují do situace jejich děti (většinou jako pasivní účastníci děje), Evini rodiče (zvláště Evina matka, jejíž zdánlivě absolutní občanská spořádanost vytváří permanentní tlak na méně úspěšnou domácnost Evy a Anderse) a spřátelený manželský pár Maggan a Martin a Lékař, u něhož Eva hledá rady. Text hledá, kde leží hranice, kdy společná minulost a plány do budoucna najednou přestanou existovat a co je tím nejpevnějším poutem, které zůstane jako poslední možnost záchrany.

V úvodu se zdá, že Eva je zcela v právu. Manžel ji pravidelně znásilňuje, a tak se nelze divit, že jednou jeho chování ohlásí na policii. Nastane vyšetřování a děti se dostanou do rukou pečovatelské služby. Postupně se ale objevují příčiny Andersova chování, např. neléčená ztráta jediného snu - stát se profesionálním hokejistou, který vyměnil za úřednickou práci na ministerstvu. Jeho plat je nižší než plat jeho ženy. Mladý pár zdaleka nedosahuje na finanční výkon prarodičů a ti je permanentně dotují, čímž si osobují právo vlivu. U Evy se dlouhodobé napětí promění v apatické vyčerpání a nemá zájem nic napravovat ani vracet. Postupně je z různých stran obviněna z egoismu a odtajní se její poměr s Andersovým přítelem Martinem. Protože vyšetřování dojde k závěru, že rodiče nejsou schopni dětem poskytnout potřebné zázemí, obě děti jsou předány do pěstounské péče.

Krizi ukončí až tragická událost - sebevražda pětileté Petry, jejíž monotónní brnkání na klavír doprovází mnoho z vyhrocených scén. Eva říká, že její láska vyhořela, a odmítá se vrátit do neúplné rodiny. Do vývoje situace ale zasáhne syn Markus, který matku dokáže přesvědčit, že všechno v jejich vztahu s otcem ještě neumřelo a že je nutné pokusit se napravit staré chyby.

V agentuře je k dispozici anglický překlad textu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz