Popcorn

Titul v originále: Popcorn

Autor: Ben Elton
Žánr: hra
Překladatel: Ondřej Formánek
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 5

Ben Elton (Velká Británie)

POPCORN

4 m, 5 ž

Černá komedie „tarantinovského" ražení jen pro silnější povahy a na vlastní nebezpečí. Střet hollywoodské fikce a filmového násilí s neméně drsnou realitou. Umělci versus stát. Mor na ta naše média! Svérázná návštěva nejvěrnějších fanoušků u oscarového režiséra.

Příběh se odehrává jednoho večera a ráno před a po vyhlašování Oscarů. V centru děje stojí režisér kultovních násilnických filmů Bruce Delamitri, který je sice Oscarem poctěn, ale svým filmem proti sobě poštve velkou část americké měšťanské společnosti, protože v něm ukazuje násilí jako zábavu, sex jako zvrhlost a peníze jako cíl. Zároveň do jeho domu vtrhnou „obchoďákoví zabijáci", kteří vezmou za rukojmí nejen Bruce, ale celou jeho rodinu i s manželkou a milenkou. Touží po seznámení se svým oblíbeným režisérem a po mediální slávě, jejímž on je nositelem. V přímém televizním přenosu, který si zabijácká dvojice vynutila a televize ráda zprostředkovala, se Wayne snaží přenést zodpovědnost za své činy na „umělce" Bruce a jeho filmy. Bruce, i přes to, že mu u nohou leží mrtvá milenka, hájí právo umělce na svobodné vyjadřování. Jako umělce jej inspiruje skutečnost; on skutečnost nevytváří, vytváří jen její filmový obraz. Wayne tvrdí opak, k vraždění jej prý inspirovalo mnohonásobné sledování Bruceova filmu Takoví normální Američané. Dostáváme se tedy k problému: co bylo dříve, vejce nebo slepice? Je umělec zodpovědný za stav společnosti, může ji ovlivnit svým dílem, nebo realitu pouze popisuje? Hra analyzuje vztah umění, skutečnosti a masmédií a končí silnou scénou, v níž Wayne dává ultimatum: pokud lidé, sledující přímý přenos okamžitě vypnou své televizory, vydá se společně s Brooke do rukou policistů. Pokud se však lidé rozhodnou dále sledovat program, všechny rukojmí, včetně sebe, zastřelí. Lidé u obrazovek zvolí možnost sledovat celou událost dále, proto dojde k masakru. Odpovědnost necítí nikdo, ani režisér Bruce ani vražedkyně Brooke, ani televize, ani diváci.

Popcorn je inspirovaný kultovními filmy režisérů Olivera Stonea a Quentina Tarantina Takoví normální zabijáci, Gauneři a Pulp Fiction. Tato anglická hra z roku 1998 získala řadu prestižních ocenění, mimo jiné Olivier Award for the Best Comedy, a rychle se zabydlela na světových jevištích a vyvolala celou škálu reakcí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz