Pojďme skákat po oblacích

Titul v originále: Hajdemo skakati po tim oblacima

Autor: Elvis Bošnjak
Žánr: hra
Překladatel: Markéta Zelená
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Elvis Bošnjak (Chorvatsko)

POJĎME SKÁKAT PO OBLACÍCH (HAJDEMO SKAKATI PO TIM OBLACIMA)

z chorvatštiny přeložila Markéta Zelená

1 m, 1 ž (nebo variabilní obsazení)

Hra z roku 2001 o lásce, v níž vystupují v různých podobách postavy Sem a Rita.

V řadě obrazů, které nejsou přesně určeny pořadím, se Sem a Rita (nebo několik různých Semů a Rit) zamilují, zestárnou, touží po sobě, balancují na tenké hraně mezi láskou a přátelstvím, chtějí děti, které nemůžou mít, jsou svými dětmi opuštěni, čekají na sebe, odcizí se, rozvedou, najdou se znovu a zase se spolu vznáší v oblacích.

Elvis Bošnjak o své hře říká:

Každý muž vede dva milostné životy. Většinou mluví o tom prvním, který tvoří řada partnerských a mileneckých vztahů. Ten druhý je ale bezpochyby mnohem zajímavější: zástupy žen, které jsme chtěli mít, ale které nám unikly, bolestný příběh nikdy neprožitých dobrodružství a nevyužitých možností. Kromě žen, které jsme měly, a žen, které jsme mít chtěly, existuje ještě třetí, znepokojující kategorie žen, které jsme mít nemohli, protože jsme nevěděli, jak s nimi mít vztah. Měli jsme je rádi, ony měly rády nás, ale…

Tohle pouhé „ale“, stejně jako jeden odstavec z Kunderovy Knihy smích a zapomnění, inspirovalo Elvise Bošnjaka k napsání celé hry. Nejde o hru věnovanou „velkým tragickým milencům“, ale o hru o „kráse a bolesti, kterou nám láska každý den přináší, o kráse a bolesti, která ze kterých je naše duše“.

Hra bude uvedena v rámci site specific projektu festivalu YOUGO! v Brně během sezóny 2011/12.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz