Pocítění vousů

Titul v originále: Oščuščenije borody

Autor: Xenie Dragunskaja
Žánr: hra
Překladatel: Tereza Krčálová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 4

Xenie Dragunskaja (Rusko)

POCÍTĚNÍ VOUSŮ (OŠČUŠČENIJE BORODY)

z ruštiny přeložila Tereza Krčálová

7 m, 4 ž

Hra není napsána běžnou dramatickou formou, ale je koncipována téměř jako prozaický text, v žánru pohádkově strašidelného vyprávění. Repliky postav jsou pouhými útržky výpovědí začleněných do textu, řeč vypravěče je zároveň i scénickou poznámkou. Hra se tak opírá o vizuální stránku a dějovou nasycenost.

Marina přijíždí do vesnice V. Dvoriky za moskevským umělcem a velkým proutníkem Nikitou U., ale místo Nikity ji vítá jeho žena, která se nudí v houpací síti. Nikita se po nějaké době vrací a přítomností Mariny je zaskočen. A tak Marině nezbývá nic jiného než přestat myslet na Nikitu U. a nechat se pohltit životem ve vesnici a jejími postavami. Příchodem do vesnice V. Dvoriki se dostáváme do mytologického prostoru, který je obýván takovými postavami jako je vědma, pravoslavný kněz, vesnický hlupák, přízrak knížete a němá kovářova vnučka. Je to místo, kde se zastavil čas, kde žije stále minulost proplétající se s přítomností, kde mýty a pověry jsou všední, nikoho nezarážející skutečností. Život je tu zpestřován rádiem, které organizuje pro místní noční tance. Kromě toho vesnici sužují požáry a každou chvíli kněz na kole svolává obyvatele na modlení se za déšť. Všechno, co se tu děje, je pro Marinu, literární vědkyni, zajímavé. Marina si nechává vyprávět podivné historky o příšeře žijící na blatech, nad jejíž existencí se ve vesnici nikdo nepozastavuje. Nechává se odvést hlupákem Jurou Lifšicem k řece, Juru však zahalí kouzlo, upadne v zapomenutí, a Marina sama vyráží ke starému domu. Tam se potkává s knížetem, který ji však nezodpoví nejpalčivější otázku, co je to vlastně za příšeru na blatech. Ráno, když se Marina chystá zpátky, potkává pasáčka Kovbojce a zaujmou ji jeho básně. Zve ho okamžitě do Moskvy. Kovbojec už se chystá na velkou cestu, ale zastaví ho Předseda a nechce ho pustit. Celá historie končí skonáním Předsedy pod 26 ranami nožem. Ve vesnici je vzpoura, dojde k drancování, ale přichází nový začátek s Jurou Lifšicem, který si s sebou nakonec odvádí kovářovu vnučku

Hru uvedla scéna DAMU divadlo Disk v lednu 2005.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz