Planoucí srdce (Nawratilowa, Szymczykowa)

Titul v originále: Planoucí srdce (Nawratilowa, Szymczykowa)

Autor: Leo Egerstein, René Levínský
Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 5

Leo Egerstein / René Levínský

PLANOUCÍ SRDCE

5 ž

Feministicko rodinné drama zkoumá, jakou plochu má ženské tělo volnou k potetování. Kérka jako modrá tečka za dosavadním životem i jako iniciace nového osudu. Kérka hippísáckým mundůrem i pyžamem unavené dámy. Ve hře se prolínají vzpomínky i současnost pravěkých punkerek, které stále ještě hledají svobodu, nezávislost a přátelství.

Hra se odehrává v rozmezí posledních 24 let a někdy i dřív, v Německu, Čechách, Chile, na moři i souši, pod měsícem i sluncem, na lodi i motorce, v hotelu, hospodě i kulečníkové herně. Pro hlavní hrdinky žijí chlapi už jen ve vzpomínkách. Během let se společně snaží přijít na to, co všechno můžou a chtějí opustit a co má smysl držet při životě. Dokonce se zdá, že na to na konci i přijdou, i když už nejsou nejmladší.

IRENA HOLEMÁ: Je to jak infekce. První bodnutí jehly do kůže a jsi ztracená. Beznadějně. Ukazuje dlaň. "The ghost of tatoo" – náš démon. Dostane se ti do krve, každej další štich jen zvyšuje tvou závislost, tvůj návyk, je to posedlost, máš ho v krevním oběhu, v srdci, všude, snad bys to i chtěla zastavit, ale nejde to, je to horečka, celý tělo blouzní, třese se a ty mu musíš dopřát další dávku, další tetování, víš, že se blíží konec, ale nemůžeš si pomoc, víš, že ti zbejvá jen posledních pár volnejch centimetrů kůže, namlouváš si, že jich je víc, už máš modrý i oční víčka, vytahuješ si kůži na ušních boltcích, aby sis na ně dala vytetovat kotvu, aspoň skládací kotvu, když se nevejde celá, kotvu, nejdřív na levej boltec a pak na pravej, poslední kotvu, snažíš se to odložit na zejtra, odložit konec.. .

CLARA DOUBKOWA: Líbil se mi jak je asexuální, ty hloupé tři chlupy pod nosem, ubohá náušnice pod pramenem mastných vlasů, aby tam byla a aby nebyla vidět. . . Stále má v sobě ten přirozený uklidňující vnitřní chlad. Když se ho dotýkáš, je to jako bys hladila. . . mrkef. Směje se. Kedlubnu. Řekla bych, že sněhulák je živočišnější než Franz.

Hra byla napsána pro ZD Cheb, kde byla pod názvem Nawratilowa, Szymczykowa uvedena v říjnu 2009, soubor Nejhodnější medvídci ji pod názvem Doubkowa hole má inscernoval v pražském NoD /Roxy od října 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz