Pixel

Titul v originále: Pixel

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

Stephan Lack (Rakousko)

PIXEL

3 m, 3 ž

psychologická detektivka

Edith, Anna, Ellen, Jacob, Ingrid a Erik: šest postav, jejichž život se změnil záhadnou událostí – dcera Ingrid a Erika beze stopy zmizela v parku. Rodiče se rozhodnou nechat vše v tajnosti a doufají, že jde o únos a že pomůže výkupné. Přesto rozvěsí Ingrid proti vůli manžela po parku fotky pohřešované dcery. V parku se setkává s Edith, starší ženou, jež zdánlivě krmí kachny a jež hovoří o své ztracené kočce... Tatáž Edith přijde na konkurz do ateliéru fotografova Jacoba. Jakob je bratr Erika. S Ingrid měl kdysi vztah, který Ingrid ukončila právě v den, kdy došlo ke zmizení dcery.

Jak už to ve správné psychodetektivce bývá, vynořuje se postupně víc a víc otázek: byla Edith svědkem zmizení? Není Jacob nakonec otcem dcery? A co Annin polský přízvuk? Anna pracuje jako uklízečka u Ingrid a Erika, vnímá napjatou atmosféru a stává se obětí narůstající nedůvěry Ingrid. Anna je ale původně herečka a setkává se na jednom castingu s Ellen – a najednou ztratí polský přízvuk. Ellen vyučuje tanec a dcera Ingrid a Erika k ní chodila hodiny tance... Ingrid ji jednou žádala, aby ji nenechal propadnout. A navíc Ellen se jednoho dne objeví v Erikově ordinaci a Erik poté prohlásí, že opustí svoji ženu Ingrid...

Hlavním motivem napínavé hry je záhadné zmizení dítěte – to zmizelo beze stopy a nikdo neví, zda šlo o únos či o něco jiného. Autor ale nevypráví chronologický příběh skutečných osudů a postav, nýbrž soustředí se na příběhy pachatelů a obětí. Zaostřuje kameru na každodenní události, jež se zmizením dítěte dramaticky změnily, a zobrazuje vzájemnou ztrátu důvěry a mnohá podezření obětí k potenciálním domnělým pachatelům. Retrospektivně se tak po vzoru detektivky rozplétají jednotlivé příběhy šestice postav až k okamžiku zmizení dítěte. Objektiv zaostřuje víc a víc, avšak jediný pixel znečitelní celkový obraz... Zločin, jenž dřímá po povrchem jako nepochopitelný strach, zůstává neobjasněn, neustále chybí poslední část do puzzle, jež by objasnila a dovysvětlila všechny příběhy a události.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz