Piano Teacher

Titul v originále: Piano Teacher

Autor: Julia Cho
Žánr: komorní drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Julia Cho (USA)

PIANO TEACHER (UČITELKA KLAVÍRU)

1 m, 2 ž

Komorní drama, které nabízí příležitost pro starší herečku.

Paní K. ve svém bytě třicet let učila děti hře na klavír. Dnes už dávno neučí, žije o samotě poklidným až nudným životem (zlatým hřebem jejího všedního dne je požitek z čokolády nebo sušenky) a vzpomíná na své žáky a manžela.

Na manžela paní K. vzpomíná jen v dobrém. Přišel do Ameriky jako uprchlík a měl podle jejích slov velmi těžký život. Přišel ze země, kde prožil mnoho brutality. A zatímco jeho žena seznamovala své svěřence s Mozartem a Chopinem, on s jinými žáky, kteří přišli na hodinu dřív, trávil mnoho času v kuchyni.

Jednoho dne paní K. otevře klavírní stoličku, kde má staré rozvrhy a adresáře, a cosi ji najednou přiměje, aby začala obvolávat své někdejší žáky. Reakce jsou různé: odmítavé, podrážděné, ale i vstřícné. Podaří se jí po letech navázat kontakt s Mary, která ji zanedlouho navštíví. Vzpomínají na staré časy. Když ale dojdou na téma pan K., Mary nemá nejlepší vzpomínky. Zazní zvláštní, temné tóny z minulosti, atmosféra se změní.

Zanedlouho po Mary přichází na návštěvu bývalý žák Michael. Nepřichází na základě telefonátu, ale z vlastního popudu. Zreprodukuje agresivní chování pana K. a z jeho vyprávění je zřejmé, že pan byl zcela jiný, než jak si ho paní K. pamatuje – nebo jak si ho pamatovat chce. Michaelovi se před návštěvou u manželů K. často dělalo špatně a dodnes má z pana K. trauma…

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz