Phantom (ein Spiel)

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 3

Lutz Hübner (Německo)

PHANTOM (EIN SPIEL) (FANTÓM: TAKOVÁ HRA)

2 m, 3 ž

tragikomedie o imigrantech

Pátečním večerem se ozve výkřik. „Támhle leží mimino!“ Příběh začíná i končí v rychlém občerstvení v okresním městě, které může být kdekoli v Evropě. Zaměstnanci fastfoodu jsou v koncích - co mají s opuštěným novorozencem dělat? Jak se tam vůbec dítě dostalo, kde jsou jeho rodiče?

Hra příběh nejen vypráví, nýbrž i postupně konstruuje a rekonstruuje – v centru dění je žena, říkejme jí Blanka, je to žena z neznámé země, hovoří mnoha jazyky, je to Bulharka, Chorvatka, Romka, Neevropanka… Jak je libo. Je zneužívaná, je to pachatelka, je chytrá, je naivní, bez peněz, jde si tvrdě za svým cílem… Doprovázíme Blanku na její odysei novou „vlastí“. Přitom jsme konfrontováni se strategiemi přežití, jak se podobní lidé musí poprat s novou zkušeností a vybojovat si společenské místo na slunci. Zároveň se dozvíme mnohé o sobě samých, o hodnotách společnosti, navyšování své hodnoty, o sociálních rolích a předsudcích, které v nás dřímají a dostávají se na povrch.

Hra byla poprvé uvedena v září 2015 v Nationaltheater Mannheim.

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz