People, Places a Things

Titul v originále:

Autor: Duncan Macmillan
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 5

Duncan Macmillan (Velká Británie)

PEOPLE, PLACES AND THINGS (LIDÉ, MÍSTA A VĚCI)

5 m, 5 ž

drama

Strhující, suverénně napsané drama nové hvězdy britské dramatiky (např. Plíce) se dívá na problém drogové závislosti prizmatem velmi osobního příběhu herečky Emmy/Sarah. Třicátnice, jež se pacientkou léčebny pro drogově závislé stane teprve pod hrozbou ztráty milované herecké profese, je tvrdým oříškem pro lékaře i terapeuty. Zdá se, že pro její upadnutí do těžké závislosti nebyl vlastně vážný důvod. Ona sama se, ač se úplné detoxikaci po kratším odporu podrobí, zprvu tvrdě odmítá zúčastnit skupinové terapie. Teprve dramatické střety se spolupacienty, kteří se nalézají v různých stadiích léčby, ji přinutí k alespoň formální spolupráci, ale brzy se stanou také popudem ke spektakulárnímu relapsu a odchodu z léčebny.

Její návrat o několik měsíců později je už výsledkem mnohem hlubší osobní krize a snahy zachránit si život. I pod vlivem někdejšího spolupacienta a nyní terapeuta Marka (náhodou jmenovce jejího mrtvého bratříčka) a systematického úsilí terapeutky (která jí neustále připomíná vlastní matku - hraje ji také táž herečka) se Emma/Sarah otevře. Úspěch terapie však není definitivní. Po odchodu z léčebny se musí pacienti držet železného pravidla: vyvarovat se kontaktu s lidmi, místy a věcmi, které v nich potřebu drogy vyvolávají. Jsou těmi lidmi Emmini rodiče a místem její domov? Doma hrdinku skutečně čeká studená sprcha. Emmina matka má dobré důvody nebrat její obrácení tak docela vážně a připraví Emmě poslední tvrdou zkoušku.

Značné množství rolí zvládne díky zdvojování deset herců, větších příležitostí je ve hře zhruba pět.

Hra měla premiéru 25. srpna 2015 v Národním divadle v Londýně na scéně Dorfmanova divadla. O jejím úspěchu svědčí i to, že v březnu 2016 bude tato inscenace přenesena do West Endu na scénu Wyndham´s Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz