People Next Door

Titul v originále: People Next Door

Autor: Henry Adam
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Henry Adam

THE PEOPLE NEXT DOOR (Lidé od vedle)

1ž, 3 m

Nigel je outsider. Ještě mu sice není třicet, ale žije osaměle z invalidního důchodu, který získal „na hlavu", v obecním domě se svou televizí a příležitostnými šluky lehkých drog. Jednoho dne ovšem jeho život nabere nečekané obrátky: v jeho bytě se objeví „superpolda" z protiteroristického oddělení a přinutí Nigela ke spolupráci. Nigel je totiž - jako mnozí dnešní Britové - rasově smíšeného původu a jeho nemanželský otec byl Pákistánec. Co je ovšem horší, jeho nevlastní bratr Karim, kterého Nigel skoro nezná, je podezřelý z teroristických útoků. A nedávno bylo 11. září 2001, kdy muslimští teroristé zaútočili, jak si Nigelova popletená hlava pamatuje, „na Empire State Building". Superpolda Phil dostal nápad učinit z Nigela svého špiona a přinutí svého tajného spolupracovníka nevybíravými prostředky, aby infiltroval skotskou muslimskou komunitu kolem mešity v Bentley Road, odkud byl Karim kdysi naverbován. Nigel, kterého ani v jeho vystrašenosti neopouští poněkud švejkovský humor, kupodivu najde mezi britskými muslimy pochopení, jehož se mu v životě tolik nedostávalo. Sám se ujme svého týraného mladičkého souseda, černocha Marka, i popletené a všetečné staré dámy, paní McCallumové, kterou nemůže nic překvapit ani udolat, protože zažila 27 německých náletů. Kuriózní soužití těchto outsiderů však nemá dlouhé trvání, protože Phil se vrátí. Karima sice už mezitím zabila francouzská policie, Phil však touží dokázat, že i jeho akce mají „výsledky". Chce Nigela přinutit, aby do mešity na Bentley Road propašoval zbraň, kterou by tam pak policie „náhodou" objevila. Nigel tentokrát „spolupráci" zásadně odmítne, rozhodnutý nechat se od Phila klidně zastřelit. Zfetovaný Phil vezme jako rukojmí i Marka - jenže nepočítá s paní McCallumovou! Phil na své praktiky doplatí a díky bizarnímu krycímu příběhu, který Nigel vymyslí pro policii, zůstane jeho smrt bez následků pro Nigelovou novou „rodinu".

Žhavě současná hra s komediálními prvky byla v podání edinburghského Traverse Theatre událostí tamějšího loňského Fringe festivalu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz