Penitent

Titul v originále:

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

David Mamet (USA)

PENITENT (KAJÍCNÍK)

3 m, 1 ž

komorní drama

Psychiatr Charles byl tiskem spojen s motivací činu masového vraha: mladík, který byl jeho pacientem, po svém činu napsal dopis, v němž kromě jiných obvinil z nepřátelských postojů vůči sobě i svého lékaře. Charles totiž mimo jiné údajně řekl, že „homosexualita je úchylka“. Deník tento vrahův „manifest“ otiskl bez toho, aby věci uvedl na pravou míru: Charles ve skutečnosti nic takového nikdy neřekl ani nenapsal.

Poradí se proto s Richardem, svým přítelem a právníkem, a ten s deníkem vyjedná, že otiskne opravu, když mu Charles poskytne svůj komentář. To ale Charles odmítne s odvoláním na lékařskou přísahu. A neobměkčí ho ani naléhání jeho ženy Kath, která začíná těžce nést společenskou ostrakizaci, které jsou náhle vystaveni. Vše se ještě zkomplikuje, když Charles odmítne nejprve svědčit o mladíkově duševním stavu u soudu, a posléze i vydat své lékařské záznamy. Z jeho postoje se stále více stává věc svědomí. Charles, doposud jen vlažně praktikující Žid, se obrací k Bohu, a mezi jeho ženou a jím roste nepochopení.

V klíčové scéně s mladíkovým obhájcem musí vysvětlovat svůj příklon k Bohu a čelit argumentaci poukazující na rozpory mezi různými učeními Bible a dnešním chápáním práva a spravedlnosti. Charlesovi hrozí vyloučení z profesní komory, raději tedy sám ukončí svou praxi. Kath se pokusí o sebevraždu, při první návštěvě v nemocnici se ale Charles s překvapením doví, že jejím důvodem nebyla Kathina neschopnost vyrovnat se s nároky jejich společné situace, ale to, že musel skončit i její poměr s Richardem, o kterém Charles neměl tušení. Charles totiž svému právníkovi předal do úschovy inkriminované záznamy. Z nich Richard pochopil, v čem tkví ve skutečnosti vina, z níž se Charles před Bohem tak usilovně kaje. Měl totiž možnost mladíkovi v jeho činu alespoň na chvíli zabránit, ale neučinil to. Kdyby tedy Richard spojil své jméno s Charlesovou ženou, spojil by i jméno své rodiny a dětí „se jménem monstra“.

Intenzivní komorní drama, v němž se v aktuální podobě řeší věčné dilema, má i typicky mametovský paradoxní závěr.

Světová premiéra se konala v newyorském Atlantic Theater Company 27. února 2017.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz