Parchant v klobouku

Titul v originále: Motherf**ker With the Hat

Autor: Stephen Adly Guirgis
Žánr: tragikomedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Stephen Adly Guirgis (USA)

PARCHANT V KLOBOUKU (THE MOTHERF**KER WITH THE HAT)

přeložil Pavel Dominik

3 m, 2 ž

tragikomedie

Tragikomedie amerického dramatika a herce nás zavede mezi lidi u okraje společnosti pokoušející se zlepšit svoje postavení a dostat se ze závislostí a komplexů.

Jackie se po návratu z vězení snaží začít znovu. Přestane pít a najde si práci. Jeho přítelkyně Veronica je závislá na drogách a dochází mezi nimi ke konfliktům. Jackie dochází k Anonymním alkoholikům, kde je jeho patronem Ralph D. Ten mu pomáhá a povzbuzuje ho k tomu, aby vydržel abstinovat. Objeví se ale problém: Jackie najde doma cizí klobouk. Myslí si, že patří sousedovi nosícímu neustále na hlavě klobouk, a že je mu s ním Veronica nevěrná. Tato titulní postava souseda v klobouku se na scéně za celou hru neobjeví. Jackie si sežene revolver a jde si to s ním vyřídit. Zaklepe mu na dveře, hodí mu klobouk na podlahu a do toho klobouku vystřelí. To se ovšem dozvíme jen z vyprávění Jackieho jeho bratranci Juliovi, u kterého si chce Jackie schovat zbraň. V následující scéně se ukáže, že Ralph D. je Veroničiným milencem a že byl klobouk jeho… Veronica má ale Ralpha dost a vztah s ním chce ukončit. Ralphova manželka Victoria se pokusí Jackieho, který se k Ralphovi a k ní přestěhoval, svést a prozradí mu, že Raplh spal s Victorií, když byl Jackie ve vězení, dokonce ji přivedl do jiného stavu a zaplatil jí potrat. Victoria má Ralpha taky dost a chce od něho odejít. Jackie jde za Veronikou a zazpívá jí posměšnou a nenávistnou písničku. Veronica ho uzemní baseballovou pálkou.

Otřesený Jackie se odstěhuje k Juliovi a dohodnou se, že si to půjdou s Ralphem vyřídit. Ralph se Jackiemu ke všemu přizná a snaží se mu vysvětlit svoje důvody. Dojde mezi nimi ke rvačce, ve které má fyzicky silnější Ralph nakonec navrch. Jackie odejde s tím, že jestli Ralpha nezabil teď, neznamená to, že ho nezabije někdy v budoucnu. V závěru dojde k setkání Jackieho a Veroniky. Jackie jí řekne, že dostal za střelbu v sousedově bytě čtyřicet pět dní a chystá se k nástupu do vězení. Veronica se chce odstěhovat někam daleko. Jackie se s ní snaží usmířit, ale jestli se mu to podaří, zůstává otevřené.

Hra má výborně napsané postavy a řadu vtipných míst. Velice zajímavá je postava Ralpha D., který se před očima diváků mění ze slizkého dobráka v naprosto odpudivou kreaturu a pak v člověka, který má spoustu špatných vlastností, ale je možné mu začít trochu rozumět. I všechny další postavy dostávají dost prostoru jak v komických výstupech, tak i ve vážnějších situacích.

Hra nás vybízí k zamyšlení, komu v životě můžeme věřit a na koho se raději nespoléhat. A také, jak těžké může být dostat se ode dna zase nahoru, i když pro to děláme všechno, co je v našich silách.

Dynamicky a živým jazykem napsaná hra měla premiéru 11. dubna 2011 v Gerald Schoenfeld Theatre na Broadwayi. Česká premiéra proběhla v brněnském Buranteatru v listopadu 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz