Pápěrnice

Titul v originále: Pápěrnice

Žánr: hra se zpěvy
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 4 ženy 7

Ĺubomír Feldek (*1936)

PÁPĚRNICE (Lady Winter)

7 žen a 4 muži

S gustem napsaná pohádkově radostná hra plná písniček. Děj rámují a prostupují jím komedianti, kteří si celý příběh přehrávají.

Pápěrnice je bohyně, shlížející na lidský svět ze svých nebes. Ujme se osiřelého Jakuba, po té co lavina zavalila jeho komediantskou rodinu. Pápěrnice ho zachránila před nenechavými prsty Zubaté, která se pak po celou hru snaží Jakuba dostat. Ten ji však vždy včas rozezná a velmi nevybíravě se jí zbavuje.

Jakub žije u Pápěrnice do té doby než se zamiluje do Aničky. Ošálí milující bohyni a prchá na Zem. Problém je v tom, že pro Jakuba přestal u Pápěrnice běžet čas a tak je mu stále třináct, zatímco Anička je starší. Kromě nepříjemného věkového rozdílu musí oba mladí lidé překonat další nástrahy osudu. Následuje klasicky pohádková zápletka s vdavekchtivou macechou a její hloupou a upřednostňovanou dcerou, Zubatá se stále plete pod nohy a Pápěrnice také ještě neřekla své poslední slovo. Moc hezkou postavou je Starosta, Aniččin otec, jehož hlavní úlohou ve hře je ctít zákon - vždy, všude, pořád a za všech okolností. Nakonec se Jakub i Anička věkem i citem setkají a vše šťastně končí. Zlo je potrestáno a dobro slaví svatbu.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz