Pán s kaméliemi

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 3

Šimon Caban

PÁN S KAMÉLIEMI

5 m, 3 ž

Netradiční ztvárnění Dumasova dramatu Dáma s Kaméliemi. Romantický příběh z pera Alexandra Dumase pojednává o mladém muži Armandovi, který miluje Markétu krásnou a zoufale usiluje o její lásku. Když obměkčí její srdce, ztvrdlé neuctivým chováním mužů ke kurtizáně, vytvoří spolu mileneckou dvojici. Nepřízeň osudu však milence nakonec stejně rozdělí.

Na rozdíl od klasického kabátu hry, která se odvíjí od hlavní hrdinky, se Pán s kaméliemi odehrává z pohledu mužského hrdiny. Originální přepracování klasického díla přináší čerstvý vítr mezi běžná dramata a přichází s využitím moderních prvků.

Armand Duval vypráví známý příběh z pohledu milence, který je nešťastně zamilovaný do kurtizány Markéty Gautiérové - hlavní postav tak poskytuje divákům exkurz do hlubin mužské duše, jenž nejprve plane láskou, později je roztrpčený nepřízní osudu. Dějovou linii, odehrávající se v Paříži první poloviny 19. století, střídají výjevy ze současnosti, své významné místo zaujímá ve hře psychologické rozebírání pocitů mladého muže, který se na lehátku svěřuje svému psychoanalytikovi. Tok Armandových myšlenek prostupuje celým příběhem, jeho trýzeň z neopětovaných citů má kořeny v jeho dětství, dialogy a vyprávění jsou protkány břitkými slovními hříčkami.

Tragikomedii uvedl brněnský soubor Buranteatr v dubnu 2013, autor hru napsal souboru přímo na tělo.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz