Padalo listí, padala jablíčka

Titul v originále: Padalo listí, padala jablíčka

Autor: Jiří Šotola
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 5

Jiří Šotola (1924 - 1989)

PADALO LISTÍ, PADALA JABLÍČKA

Děj se odehrává za první světové války, průvodci jsou nám dva zkušení vojáci, vzpomínají, co všechno za poslední léta zažili, a vybaví se jim i příběh o krásné Anně a jejím smutném osudu.

Zdálo se, že se Anna výborně provdala, vždyť si vzala pana poslance a stěhovala se rovnou do Prahy. Manželství nenaplňuje Annina očekávání, manžel se o ní příliš nestará, má dost problémů sám, řeší ke komu být loajální, jak se proslavit, když na frontu se mu nechce. Jednoho večera si novomanželé vyjdou do společnosti, pan poslanec se však opije, zanechá svou ženu v kasinu a odchází do nevěstince. Anna zůstává v podniku bezradná a dá se do řeči s kadetem, se kterým seděli u stolu. Kadet byl právě na svou žádost převelen na frontu, nevyhovuje mu totiž život protekčního hocha, který si v kasárnách na válku a opravdový život jen hraje. Když se Anna vrací k ránu domů, kadet ji doprovodí, a ona ho pozve na kávu. A tak se stane, že několik hodin před odchodem na frontu kadet Anně vyzná lásku, mezitím dorazí domů manžel.

Na základě této zápletky autor rozehrává příběh o velké a velmi nerozumné lásce, která nemá naději. Hra však není pouze příběhem nešťastné lásky, jejím dalším, de facto hlavním tématem je touha po autenticitě a smysluplnosti života a možnostech a mezích jejího naplnění. Text nabízí kromě silného příběhu řadu dobře vykreslených postav. Zajímavou postavou je bezesporu nešťastný a slabošský pan poslanec, je jí i Obrst, jemuž v Haliči zemřel syn, kadeta má teď téměř za vlastního, ale nedokáže ho přimět, aby na frontu neodcházel a pak, aby nedezertoval. Velkou hreckou příležitost nabízí postava Obrstovy ženy, pohlíží na kadeta s láskou více než mateřskou, je to aristokratka, která všechnu svoji sílu dává na to, aby za svým noblesním vystupováním skryla ponížení, a pokoření...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz