Our Few And Evil Days

Titul v originále: Our Few And Evil Days

Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

OUR FEW AND EVIL DAYS (Naše dny, nečetné a zlé)

Dennis se poprvé přijde představit rodičům své přítelkyně Adele. Její kamarádka ale řeší další ze svých osobních krizí a Adele jí spěchá na pomoc, takže nakonec Dennis a rodiče, Margarete a Michael, stráví večer ve třech. Co začíná jako příjemná vztahová veselohra ale rychle změní směr a styl, když Dennis vysvětlí, že ve skutečnosti přijel vyznat lásku Margarete, kterou kdysi dávno poznal jako číšník v kavárně. Dennis i Margarete přišli o své blízké a o generaci mladší muž věří, že dokáže Margarete pomoct vymanit se ze žalu a vzpomínek na ztraceného syna.

To, že nic není, jak to na první pohled vypadá, je vlastním principem textu. Každé tvrzení a každý vztah dvou lidí se jeví úplně jinak, když si vyslechneme i druhou stranu, a text nás nepřestane překvapovat až do samého závěru, kdy dojde k nečekanému odhalení staré rodinné tragédie. O’Rowe píše výborné, přirozené dialogy, motivace postav jsou jasné a uvěřitelné a celá struktura textu zároveň důmyslná, jako i účelná a přímočará. Postavy jsou pevně propojeny citovými vazbami, které jsou pokaždé jakousi obdobou lásky, i když jde o povětšinou lásku trýznivou, formovanou zoufalstvím a bezvýchodností situace. Je to temný a bolestný svět tragédie antických rozměrů, která ale nemá viníka. Místo katarze přichází porozumění, které ale situaci ani neřeší, ani neulehčí.

Poprvé byla hra nastudována v režii samotného autora souborem dublinského Abbey Theatre v roce 2014.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz