Other Place

Titul v originále: Other Place

Autor: Sharr White
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Sharr White (USA)

THE OTHER PLACE (DRUHÝ DŮM)

2 m, 2 ž

psychothriller

Juliana Smithtonová má na karibském ostrově St. Thomas přednášku na lékařském kongresu. Prezentuje zde neurologický preparát, na kterém více než deset let pracovala. Její pozornost stále odvádí dívka ve žlutých bikinách, která na kongres musela zabloudit omylem... Po tomto trapném výpadku se spojí se svou dcerou Laurel, s níž má však evidentně napjaté vztahy. Laurel se svým starším mužem Richardem a svými dvojčaty žije daleko od rodičů… Juliana se jí svěřuje, že má zřejmě mozkový nádor, chorobu, která je v rodině dědičná. Po návratu se odevzdá do péče svého manžela, onkologa Iana. Ten ji však kupodivu odkáže na svou kolegyni, Dr. Tellerovou. První dějství hry je vlastně rámováno paralelně vedeným vyšetřením u této lékařky, v němž mají předešlé dějové peripetie funkci retrospektivního vylíčení situace, do níž se pacientka dostala. Když se do vyšetření zapojí i Ian, ukáže se, že všechno je ve skutečnosti daleko složitější a hrozivější: Na Julianině mozku není žádný onkologický nález a Dr. Tellerová je neuroložka. A u Juliany je podezření na předčasnou demenci. S propuknutím nevyléčitelné choroby mají zřejmě souvislost i její halucinace, v nichž vyplouvá na povrch dávné trauma a hluboce uložený pocit viny. Laurel totiž před deseti lety, v době kdy jí bylo patnáct, beze stopy zmizela. Juliana ji přistihla se svým starším kolegou a v návalu zlosti ji vykázala z domu. Než se stačila vzpamatovat, Laurel z domu opravdu odešla a od té chvíle ji nikdo neviděl. Julianin kolega, po nějakou dobu neprávem vyšetřovaný v souvislosti s jejím možným únosem, spáchal po čase sebevraždu. Představa, že Laurel žije a vede normální život, je v Julianině mysli spojená s místem, kde k osudné události došlo – s jejím a Ianovým venkovským „druhým domem“ na Long Islandu. Zde zmatenou Julianu zastihne nová majitelka domu. Juliana zde (ač dům s Ianem už dávno prodali) strávila evidentně několik dní o hladu. Po marných pokusech se s Julianou domluvit na tom, aby dům opustila, mladá žena intuitivně pochopí hloubku bolesti své nezvané návštěvnice a na chvíli sehraje roli její odpouštějící dcery. Julianin atak touto úlevou pomine a je schopná pokračovat v léčení. Má štěstí v neštěstí – chorobu, která u ní propukla, může zmírnit nebo dokonce zastavit lék, který sama se svým týmem objevila.

Psychothriller je především příležitostí k virtuóznímu výkonu herečky kolem padesátky. Mladší postavy třicátníků jsou rozepsány pro jediný herecký pár.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz