Other Hands

Titul v originále: Other Hands

Autor: Laura Wade
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Laura Wade (Velká Británie)

OTHER HANDS (JINÉ RUCE)

2 m, 2 ž

Hra ze současnosti o dvanácti výstupech. Děj se střídavě odehrává ve dvou bytech, v kanceláři a v restauraci. Protagonisté jsou Steve, Hayley, Lydia a Greg.

Hayley a Steve spolu žijí již osm let a jejich vztah je ve slepé uličce. Hayley pracuje jako PR poradce pro různé firmy. Její kariéra je velmi úspěšná, je to mladá, inteligentní, bystrá a energická žena, která ví co chce. Je však také vykreslena jako žena trošku chladná a necitlivá. Steve je IT technik, který má zhoršující se problémy s bolestmi a pohyby kloubů na rukách. Jedná se o blíže nevysvětlenou chorobu srovnatelnou s revmatismem, která jej dál stále více omezuje v osobním i pracovním životě. Hayley pro něj zdánlivě nemá pochopení, jeho problémy i osoba ji irituje.

Prostřednictvím krátkých a svižných dialogů a rychlého střídání scén se postavy hry posunují jak ve svých vztazích, tak ve svých názorech. Při práci se Steve setká s Lydií, mladou opuštěnou ženou, která v nedávné době ztratila práci (jak později vyjde najevo, o práci přišla kvůli jedné z reorganizací, kterou vedla Hayley) a odcizí se Hayley. Ve stejné době se Hayley sblíží s Gregem, šéfem firmy u které dělá personální poradenství. Greg prochází typickou krizí manželství a mladá úspěšná Hayley je pro něj velmi přitažlivá. Hayley je k němu silně přitahována, nicméně hluboko pod povrchem její tvrdé, mnohdy až sarkastické, slupky je možné vycítit city a touhu o nápravu vztahu se Stevem.

Děj se vyhrocuje, když Hayley začíná trpět podobnými příznaky choroby jako Steve. Její nemoc se rychle zhoršuje a na konci hry již není schopna ani pracovat, ani o sebe řádně pečovat. V té době také zjistí, že Gregoryho city k ní byly povrchní. Vztah mezi Lydií a Stevem se upraví do láskyplného přátelství. Lydie se postupně začíná starat o Stevea i o Hayley, kteří si v závěrečné scéně konečně vysvětlí své pocity a stále trvající lásku a touhu, a budoucnost jejich vztahu zůstává otevřená.

Hra je psaná v krátkých, mnohdy přerušovaných a svižných dialozích. Hře nechybí vtip a některé scény jsou téměř absurdní, přesto z ní dýchá převážně smutek. Autorka se zabývá partnerskými problémy a vztahy mezi lidmi. Její postavy mají jak záporné, tak kladné povahové rysy. Působí ale také jako nešťastní a zmatení lidé, kteří jako všichni ostatní touží po štěstí, a ne vždy umí své přesně city vyjádřit.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz