Orson´s Shadow

Titul v originále:

Autor: Austin Pendleton
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Austin Pendleton (USA)

ORSON´S SHADOW (ORSONŮV STÍN)

4 m, 2 ž

hořká komedie

Píše se rok 1960. Na scéně londýnského Royal Court Theatre se setkávají velikáni světového divadla a filmu, aby inscenací Ioneskova Nosorožce zahájili provoz (zatím jinak neexistujícího) Britského národního divadla. Orson Welles, jenž v té době sváděl donkichotský boj s tehdejšími filmovými bossy o realizaci svých léta připravovaných projektů, souhlasil s nápadem proslulého divadelního kritika Kennetha Tynana, že bude v této hře režírovat Laurence Oliviera a Joan Plowrightovou. Olivier zároveň řeší případný rozvod se svou legendární divadelní a filmovou partnerkou Vivien Leighovou. Konflikt všech těchto vyhraněných uměleckých osobností, boj jejich eg o moc nad výsledným divadelním tvarem (s úžasem sledovaný mladým irským jevištním technikem Seanem) i s vlastní přecitlivělou ješitností, odhaluje, v čem se tito umělci fatálně liší, ale i to, v čem jsou si navzdory všemu blízcí.

Austin Pendleton, uznávaný americký divadelní, filmový a televizní herec, se nechal inspirovat skutečnými událostmi a napsal vtipnou a zároveň vážnou komedii z divadelního zákulisí o tom, co to obnáší být géniem – jak pro génie samy, tak jejich okolí.

Obávaný kritik New York Times, Charles Isherwood, ocenil Pendletonův divadelní kus: „Mr. Pendleton skládá svou všehochuť osobních a profesionálních příběhů s překvapivou lehkostí, občas k tomu záměrně bourá čtvrtou stěnu, aby navzájem provázal jednotlivé motivy.

Hra měla premiéru v lednu 2000 v chicagském Steppenwolf Theater, v březnu 2005 byla uvedena na off-Broadwayi (v Barrow Street Theater). V červenci 2015 ji londýnský Southwark Theatre uvedl při příležitosti stého výročí narození Orsona Wellese.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz