Orphans

Titul v originále: Orphans

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Lyle Kessler (USA)
ORPHANS (SIROTCI)
3 m

Dva dospělí bratři spolu žijí v řadovém domku kdesi na předměstí zapomenutého města v Severní Philadelhii. Otec je opustil a matka zemřela, ještě když byli děti. Přežívají díky drobným krádežím, pořád dokola jedí tuňákové konzervy a koukají na televizi. Starší bratr Treat se o mladšího Phillipa otcovsky stará, miluje ho a chrání. Zároveň mu tím brání dospět, připravuje ho o jakoukoli možnost poznání a vzdělání. Phillip nikdy neopouští dům, má strach, že by venku zemřel na nějakou alergickou reakci, což se mu téměř stalo, když byl malý. Celé dny tráví zavřený v matčině skříni s oblečením, o venkovním světě se dozvídá díky sledování soutěže The Price is Right (Uhodni správnou cenu), pročítá noviny a staré knihy...
Jednou Treat přivede domů opilého, leč od pohledu zámožného muže s kufříkem plným akcií a dluhopisů. Napadne ho, že by za něj mohli dostat výkupné, a tak ho tedy přivede domů a spoutá. Unesený muž je chicagský gangster jménem Harold. Ráno se mu podaří uvolnit si pouta a protože sám vyrůstal jako sirotek, ujme se s pistolí v ruce role náhradního otce a učitele.

Premiéra hry se konala v srpnu 1983 v Matrix Theatre v Los Angeles a od té doby měla hra stovky repríz v mnoha divadlech po celém světě. V roce 1987 vznikla filmová verze v režii Alana Pakuly, roku 2005 se v roli Harolda objevil Al Pacino. Znovuobnovená broadwayská premiéra proběhla v dubnu 2013 v Shoenfeld Theatre a inscenace byla nominována na cenu Tony v kategorii Nejlepší Revival a Nejlepší herec.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz