On an Average Day

Titul v originále: On an Average Day

Autor: John Kolvenbach
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

John Kolvenbach

ON AN AVARAGE DAY (Jednoho průměrného dne)

2m

Sedmatřicetiletý Jack se po 15-ti letech neočekávaně vrací domů. Svého o sedm let mladšího bratra Roberta, kterého jako nedospělého kdysi opustil, nachází uzavřeného v jeho vlastním světě a zapleteného do soudního procesu za podivnou dopravní nehodu. Robert hromadí veškeré novinové ústřižky, jež se nehody týkají, paranoidně sleduje dění kolem procesu. Jejich setkání je provázené permanentními hádkami. Přerušují je jen chvilky usmíření u popíjení piva, kterého má Robert doma plnou lednici.

Důležitým motivem jejich setkání, jsou vzpomínky na jejich otce, který je opustil, když byli ještě dětmi. Robert propadá strachu z dětských vzpomínek, z jakýchsi nočních můr. Jack se mu snaží pomoct, chce aby si uvědomil, že otci na nich moc nezáleželo, že si jich vůbec nevšímal. Hádka, která se mezi nimi strhne, skončí opět smířlivým popíjením. Robert se trochu záhadně svěřuje se svou nehodou. Má strach a všechny lidi podezírá z toho, že ho nenávidí a chtějí zabít. Když Jack chce, aby mu řekl všechno o nehodě, Robert se vysmívá jeho zvědavosti. Pak se opět vynořují vzpomínky na otce. Robert vzpomíná, jak společně klečeli u jeho smrtelného lůžka a modlili se. Jack odmítá společné modlení i okamžitý společný odchod, opět se schyluje k hádce. Robert ale sáhne do tašky a drží Jacka v šachu zbraní. Podezírá ho, že nehodu na něj nastražil. Najmul muže, aby ho v autě zabil. Jack se brání, že vůbec o jeho soudním procesu neví, že nečte noviny, neposlouchá rádio, nedívá se na televize. Když napětí opadne, Robert opět vzpomíná na otce, stále čeká, až se vrátí. Jack mu to vymlouvá, Robert ho vyzývá, aby ho zastřelil, přenechá mu pistoli. Jack přiznává, že si většinu věcí o jejich otci vymyslel. Robertovi namluvil, že otec jezdil s náklaďákem, ale on byl úředníkem. Že měl úspěch u žen, ale ve skutečnosti se jich bál. Byl to prostě úplně obyčejný člověk. Robert tomu pochopitelně nevěří, vrhne se na Jacka a perou se. Jack se chce nechat od Roberta zranit nebo dokonce zabít, nebrání se. Cítí se totiž dvojitou vinu, opustil svého bratra, když byl ještě dítě a teď opustil i svojí ženu a syna, stejně jako to udělal jejich otec. Robert se necítí zrazený, chce, aby se Jack vrátil domů k rodině. Jack chce, aby šel bratr s ním a žili všichni společně. Robert odmítá. Dávají si poslední společné pivo a loučí se.

On An Avarage Day je hra dodržující trojí jednotu klasického dramatu, intimnímu příběhu odpovídá také jazyk, který má zajímavý slangový charakter. Role Jacka je příležitostí pro robusnějšího, přímočařejšího herce ve věku do čtyřiceti let. Naopak Robet je subtilnější a labilnější, tato role je příležitostí pro mladšího herce kolem třiceti let.

Hra mladého amerického autora Johna Kolvenbacha měla premiéru 7. srpna 2002 v Londýně v Comedy Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz