Omnium Gatherum

Titul v originále: Omnium Gatherum

Autor: Alexandra Gersten-Vassilaros, Theresa Rebeck
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Theresa Rebeck(ová) - Alexandra Gersten-Vassilaros(ová) (USA)

OMNIUM GATHERUM (JEDNOTNĚ A POSPOLU)

5 m, 3 ž

Suzie připraví ve svém snobském luxusním bytě bohatou hostinu pro přátele. Nad jednotlivými chody probírají globální témata terorismu, islámského náboženství, vegetariánství, charity. Stihnou okomentovat i nečekané těhotenství Lydie, která ani neví, kdo je otcem jejího dítěte.

Když hostina pokročí k salátu, přivede Suzie jako překvapení zvláštního hosta - teroristu. Strhne se rvačka, která dopadne dobře, Mohammed zasedne s ostatními ke stolu a jí. Začnou se ozývat zvuky přelétávajících helikoptér a hra končí jedním velkým výbuchem nad touto rozhádanou, ale společně se krmící společností.

Těžiště hry je v konverzaci. Kontrastně se tu doplňují debaty o celosvětových problémech a prozaičtější záležitosti jako kuchařské recepty nebo těhotenství. Hra se z původně skutečného prostředí posouvá mimo realitu, když se ukáže, že jeden z přítomných je mrtvý hasič, který zahynul při zřícení neworských Dvojčat.

Hra byla ve finálovém výběru na Pulitzerovu cenu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz