Old Money

Titul v originále: Old Money

Autor: Sarah Wooley
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Sarah Wooley(ová) (Velká Británie)

OLD MONEY (BOHATÁ RODINA)

2 m, 4 ž

Hra mladé britské dramatičky Sarah Wooleyové nás seznamuje s čerstvě ovdovělou Joyce, která dostala šanci začít po čtyřiceti pěti letech manželství nový život, a k nepříjemnému překvapení její rodiny ji využila.

Joyce právě zemřel manžel. Její dcera Fiona má 42 let, čeká třetí dítě, Fionin manžel Graham (bývalý rockový kytarista) je nezodpovědný povaleč (momentálně bez práce). Joycina matka Pearl žije sama, ale přestává být schopna se o sebe starat. Joyce odmítá chodit na manželův hrob a hlídat Fioniny děti. Koupí si elegantní červený kabát, začíná chodit do divadla a na koncerty. Její rodina to nechápe, pokládají to za důsledek šoku po smrti manžela. Nikdo si nepřipustí, že by Joyce mohla mít právo na nový začátek. Jednou se Joyce omylem dostane do striptýzového baru a seznámí se s mladou striptérkou Candy. Vznikne mezi nimi zvláštní pouto. Pearl doma upadne a je v nemocnici, Joyce ale odmítá jít za ní na návštěvu. Fioně a Grahamovi hrozí vystěhování z bytu a napadne je, že se nastěhují do domu k Joyce, stejně ho jednou zdědí. Joyce navštíví Pearl v nemocnici, vyčte jí, že ji přinutila ke svatbě s podivínem z bohaté rodiny, kterého nemilovala, a rozloučí se s ní. Pearl umírá a po jejím pohřbu Joyce oznámí Fioně, že odjíždí natrvalo do Argentiny a že se Fiona s rodinou nemohou nastěhovat do jejího domu, protože jí už nepatří…

Název hry Old Money, tedy doslova Staré peníze, vysloví Pearl v souvislosti s rodinou, do které byla Joyce donucena se vdát. „Ta rodina měla peníze. Starý peníze. Bez nich bys v tomhle domě teď nebyla.”

Old Money nabízejí v postavě Joyce mimořádnou hereckou příležitost. Ale i příběhy ostatních postav jsou pozoruhodné. Znepokojivá i dojemná hra měla premiéru v Hampstead Theatre v Londýně 29. listopadu 2012 v režii Terry Johnsona s Maureen Lipmanovou v hlavní roli.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz