Odysseus lebt

Titul v originále: Odysseus lebt

Autor: Raoul Biltgen
Žánr: monodrama
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1

Raoul Biltgen (Lucembursko)

ODYSSEUS LEBT (ODYSSEUS ŹIJE)

1 m

monolog zejména pro mládež

Telemach je syn Odyssea, velkého hrdiny trojské války, který díky své lsti s koněm, kterou každý dávno zná, přinesl Řekům vítězství. No, to je přeci něco, na co člověk může být hrdý. A čím se může vychloubat před ostatními chlapci. Kdyby v tom ovšem nebyl jeden problém: Je dávno po válce a pouze Odysseus, Telemachův otec, se ještě nevrátil domů. Co když se cestou jeho loď převrátila? Jestli zahynul? Jestli je mrtvý? A nikdy se nevrátí? Ne, to Telemach nechce a nemůže akceptovat, musí být nějaký důvod, proč jeho otci trvá návrat domů tak dlouho, nějaký dobrý důvod. Možná se pouze opozdil.

Aby Telemach nepřestal věřit, že jeho otec ještě žije, snaží se tyto důvody najít: Odysseus se mohl dostat do spárů nějaké zlé čarodějnice nebo do moci jednookého obra, možná ho dokonce cesta zavedla až do říše mrtvých... Tím, jak se Telemach vypořádával s možnou smrtí svého nezvěstného otce, vybájil Odysseu. Nevzdává se naděje. Jemu je všechno jasné: Odysseus žije.

Příběh je to starý, zpracování nové a moderní. Chlapec vypráví v „rozhovoru" s imaginárním přítelem o hrdinských činech slavného otce, který se nevrací domů. Biltgen načrtává Odysseu z perspektivy toužebně čekajícího syna a věrohodně se tak přibližuje dnešní době. Neidealizuje si dnes leckterý mladý člověk svého „ztraceného" rodiče? Ideální monolog také pro školy. Náklady jsou nepatrné, účinek obrovský. A Odysseu se všemi jejími bájnými postavami - od Hektora po Achillea, od Heleny po Parida, od Kirké až po Polyféma - se dnešní mládež, jejíž jazyk si Bilgen přivlastnil, naučí zcela mimochodem.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz