Oči bludných hvězd

Titul v originále: Oči bludných hvězd

Žánr: tragikomedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 4

Arnošt Goldflam

OČI BLUDNÝCH HVĚZD

(podle I. Olbrachta, s použitím útržků z Ch. Potoka a Ch. Guriho)

4 ženy a 6 mužů (a další, měnící se postavy, dle potřeby)

Hana pochází z přísně ortodoxní polanské rodiny. Je poslední neprovdanou dcerou, na kterou již nevybylo žádné věno. I přes to se o Hanu uchází mladý Šojme. Toho však odmítá a odjíždí do Ostravy, aby vstoupila do hachštary. Jejím snem je dostat se do Palestiny.

Ve městě, které žije kavárnami a tancem, kdy tančí muž s ženou a ne odděleně, potkává Hana Iva Karadžiče. Zamilují se do sebe a chtějí se vzít. Ivo však není Žid ale volnomyšlenkář. Pro Hanu je ochoten vzdát se všeho - kromě svého přesvědčení. Hana se s Ivem vrací do Polany, aby mohl požádat o její ruku. Odtud Hanu její ženich odvádí, nepodřídiv se vůli rodičů a celé vesnice aby se vrátil k židovské víře.

Hra je zakončena symbolickým odvodem židů do transportu. Jsou vyvolávána jména a jednotlivé postavy vstupují na scénu s hvězdou přišitou na klopě kabátů. Nakonec je vyvoláno i Hanino a Ivovo jméno. Úděl vyvoleného národa v sobě nese každý jeho příslušník. Ať už od židovské víry odstoupil nebo ne.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz