Occupant

Titul v originále: Occupant

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Edward Albee (USA)

OCCUPANT

1 m, 1 ž

Hra má formu rozhovoru muže s mrtvou americkou sochařkou Louise Nevelson, jde vlastně o otázkami přerušovaný monolog umělkyně, její zpověď o svém životě.

Louise pocházela z ruské židovské rodiny, která se přistěhovala do Maine. Vypráví o své výchově a rodinném prostředí. Z jejího otce se stal záhy zámožný muž. Louise pracovala jako stenotypistka. Ve dvaceti letech se seznámila s padesátiletým židovským obchodníkem Bernardem, který byl ovšem ženatý. A jelikož, jak sama Louise říká, Židé střední třídy se nerozvádějí, vzala si Bernardova mladšího bratra Charlese. Charles jí osvobodil od rodiny, poskytl jí přepych, ale vyžadoval od ní roli submisivní manželky plnící veškeré manželovy společenské povinosti. Louise nebyla v manželství šťastná. Otěhotněla, ale netoužila po tom být matkou. A tak Mike vyrůstal u Louisiny rodiny v Maine. Přesto kráčel v matčiných stopách a stal se z něho posléze také sochař.

Louise se nervově zhroutila a rozhodla se se svým životem něco udělat. Rodina jí dala peníze na cestu do Evropy, kde navštěvovala umělecké kurzy, studovala tanec a cestovala. S Charlesem se po návratu do Ameriky rozvedla a věnovala se sochařství. Léta žila v chudobě, pila, ale věřila ve svojí tvorbu, a nakonec se proslavila a zbohatla. Ale celý život usilovně hledala svojí pravou identitu, to byl její cíl. Snažila se přijít na to, kdo doopravdy je. A když se muž mrtvé sochařky v závěru ptá, čím by chtěla být v přístím životě, odpoví: Louise Nevelson.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz