O Go My Man

Titul v originále: O Go My Man

Autor: Stella Feehilyová
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 5

Stella Feehily(ová) (Velká Británie)

O GO MY MAN (JDI, MUŽI MŮJ)

3 m, 5 ž

O go my Man je akronymem slova „monogamie" - a vztahy jsou hlavním tématem této hry, situované do současného Dublinu. Struktura hry připomíná šachovou partii, či spíše možná hru „škatulata, hejbejte se". Ve středu stojí dva muži, válečný zpravodaj, čtyřicátník Neil a o málo mladší fotograf Ian. Neil, neustále v pohybu a na cestách, se snaží najít zázemí, které ovšem odmítá vidět ve své rodině, manželce Zoe a pubertální dceři Maggie. Vytváří si nový vztah s neúspěšnou herečkou Sarah, a tím se dostává do Ianova života - Sarah je totiž už deset let Ianovou přítelkyní. Nenadálé Neilovo rozhodnutí svůj vztah k Sarah legitimizovat a odejít od rodiny spouští právě zmíněnou hru. Osudy jednotlivých postav jsou vzájemně propojeny a všechny směřují (explicitně či implicitně) k jednomu cíli - objasnit si povahu partnerských vztahů. Přímočaře nahlíženo, každá další partnerka je lepší, protože je „nová", jak bystře odpozorovala Maggie, jež se snaží najít své místo ve světě dospělých, ale hlavně v okouzlujícím světě showbusinessu, jehož se každá z postav nějakým způsobem vlastně dotýká (Zoe je nakladatelka, Elsa, nová Ianova milenka, má produkční firmu). Autorka ve dvanácti obrazech nabízí pohled na citový život třicátníků a čtyřicátníků, kteří se vyrovnávají s krizí středního věku, pochybnostmi o směřování vlastního života, s otázkami partnerského soužití a zodpovědnosti ke své vlastní práci. Kontrast kromě Maggie poskytuje také dravá dvacátnice Elsa, která lásku redukuje na sex. Ústřední šestici doplňuje množství vedlejších postav - hrají je jeden herec a jedna herečka.

Hra působí v dobrém slova smyslu „komorně", nemá tendence k banální realističnosti, je spíše sledem jednotlivých obrazů, oživených okamžiků.

Postavy se ocitají v určité pasti a autorka divákovi nenabízí jednoznačné, „správné" řešení.

Hra O go my Man bude poprvé uvedena divadlem Out of Joint v koprodukci s divadlem Royal Court 12. ledna 2006 v režii Maxe Stafford-Clarka.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz