Noita Palaa Elamaan

Titul v originále: Noita Palaa Elamaan

Autor: Mika Waltari
Žánr: komedie
Jazyk: finština
Postavy: muži 5 ženy 4

Mika Waltari (Finsko)
NOITA PALAA ELÄMÄÄN (ČARODĚJKA SE VRACÍ K ŽIVOTU)
5 m, 4 ž
hororová komedie

Hra vypráví o skupince mladých archeologů, kteří v bažinách odkryjí hrob s rituálně pohřbenou dívkou. Zanedlouho po tom se na blízkém zámku, kde jsou ubytováni, začínají dít podivné věci, které vrcholí nočním příchodem čarokrásné nahé dívky. Je tak okouzlující, že se do ní všechny hlavní mužské postavy zamilují, i když ne všichni jsou ochotni to přiznat. Brzo však jeden z nich začne tušit, že s dívkou není něco v pořádku - čím dál podivnější chování všech lidí v zámku je jen jednou ze zvláštních okolností, které s sebou příchod rusovlásky přinesl.
Ta si jednoho z mladíků svým tělem a bylinkami tak obtočí kolem prstu, že kvůli ní podpálí celý zámek, v němž skoro uhoří jeho starý otec, který byl k dívce od začátku podezíravý kvůli lidovým povídačkám. Když se situace vyhrotí tak, že je jeden z mladíků ochotný ji kvůli ostatním probodnout kůlem a poslat ji zpět do bažiny, odkud přišla, mladík se probouzí, ukáže se, že hororové výjevy byly jen jeho sen. Jaký je však jeho úlek, když po probuzení vstupuje do domu dívka z jeho snu - byl by zase ochoten ji zabít, stejně jako ve snu, i když je nevinná. Včas si však uvědomuje svoje poblouznění a směřuje k publiku morální ponaučení, které ze hry plyne - zlo není nějaká „čarodějnice", ale dřímá v každém z nás - musíme se je každý naučit sám v sobě potlačit, jinak se „čarodějka vrátí k životu".
Ve hře není nouze o vtip, dramatické okamžiky a častou konzumaci alkoholu. Střídmá srozumitelná finština odkazuje ke starým mýtům o šamanech a čarodějích, kde ke spojení s čarodějnictvím stačí pouze dívčiny rudé vlasy. Hra ukazuje, že skrytá nedůvěra a fanatičnost v nás přetrvává dodnes. Je zde mj. i zmínka o proslulém románu a filmu Kladivo na čarodějnice.
Hra nejznámějšího finského spisovatele a dramatika Miky Waltariho patří k jeho ranějším textům, vznikala v letech 1945-46 (poprvé uvedena roku 1946, roku 1952 zfilmována). Ve svém rodném Finsku je dnes, kdy se vrací móda nadpřirozena a temné magie, opět objevena; bývá označována jako erotická hororová komedie.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz