Night is a Room

Titul v originále: Night is a Room

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Liana se rozhodne dát svému manželovi Marcusovi překvapivý dárek ke čtyřicátým narozeninám: setkání s jeho biologickou matkou. Doré, bývalá pomocnice v domácnosti, ho měla v patnácti letech a rodiče ji donutili dát Marcuse k adopci. S Lianiným návrhem na znovusetkání se synem souhlasí váhavě, ale nakonec se nechá přesvědčit. Dobře postavená a vzdělaná Liana má možná i trochu pocit, že musí na první pohled prostší Doré pomoct.

Stane se však něco naprosto nečekaného: Marcus naváže se svou biologickou matkou vztah a Lianu opustí. Nemůže si prý pomoct, na vině je údajně syndrom GSP (čili Genetické sexuální přitažlivosti) a na Lianinu výtku reaguje slovy, že si za všechno může sama. Kontakt na Doré měl už dvacet let a nikdy se neodvážil s ní setkat.

Poslední (třetí) dějství se odehrává o šest let později v malé kapli nad Marcusovou rakví. Obě ženy se opět setkávají a jejich osudy jako by se prohodily: Doré vedle Marcuse rozkvetla, zatímco Liana přišla o muže, kariéru a žije na okraji společnosti. Staré spory znovu vzplanou a hrozí násilným činem, ale nakonec se obě – spíše z donucení – usmíří. Koneckonců si tak nějak zbyly.

Naomi Wallace staví především na dvou silných ženských charakterech a hra je tak vlastně jejich nepřetržitým soubojem o moc a svou pravdu, kde se zdánlivé vítězství neustále přelévá z jedné strany na druhou. Celý příběh má sice hořkosladký konec, ale drží si neustálou dráždivou a spíše cynickou atmosféru.

Naomi Wallace (*1960) je americká dramatička a filmová a televizní scenáristka. Její hru Blecha (One Flea Spare) uvádělo v letech 2011 a 2013 Komorní scéna Aréna. Stejný titul se stal v roce 2009 součástí repertoáru Comédie-Française, což se dosud podařilo jen jedinému Američanovi – Tennessee Williamsovi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz