Nicht nichts

Titul v originále:

Autor: Tom Melle
Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 3

Thomas Melle (Německo)

NICHT NICHTS (NIC NE)

4 m, 3 ž

tragikomedie

Na smutečním obřadu zesnulé autorky divadelních her Carolin Gratzky se sejde pestrá směsice pozůstalých. Vysoce ceněná dramatička, hluboko zakořeněná v myslích diváků i kritiků, za sebou zanechala významné dílo a dávno dospělé děti Agnes a Philippa. Philipp se již léta zaobírá myšlenkou na sebevraždu, nyní ale definitivně prošvihl příležitost zemřít dříve než matka. Jeho sestra Agnes se jen těžko vyrovnává s ryzostí svého smutku. Na straně Philippa stojí Heiner a jeho přítel, kumpán a bývalý sociální pracovník utěšující smutek pozůstalých vodkou. Kulturní novinářka Johanna má za úkol napsat o pohřbu fejeton. Její muž Reimo dělá producenta filmovým trhákům, takže ho reálné drama pohřbu zatěžuje. A farář, který drží smuteční proslovy prominentům, má v hlavě pouze svou kariéru.

Tento malý vzorek ze zástupu pozůstalých doplňuje bezejmenná „popelavá dramatička“. Před mnoha lety byla se zesnulou kamarádka a stala se z ní i její konkurentka. Její poslední hra byla potupou celé divadelní scény a uspíšila tak její kariérní konec.

Thomas Melle přivádí na scénu pestrou mozaiku smutečních hostů, která osciluje mezi groteskním zrcadlem této společnosti a přiměřeným požadovaným smutkem – osobní smutek pozůstalých a zištný svět umění a prázdné řeči o něm se razantně liší.

Hra byla uvedena v červnu 2014 v Landestheater Tübingen.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz