Nevděk

Titul v originále:

Autor: Hynek Jurman
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 8 ženy 3

Hynek Jurman

NEVDĚK

8 m, 3 ž

Hra o lidské svobodě, po níž touží v tomto případě umělci - hudební skladatelka Viola, spisovatel Hugo a malíř Vincenc. Tolik by chtěli svobodně tvořit! Podporuje je materiálně mlynář Kolařík a morálně vede disident Lumír. Za daných podmínek to mají těžké, zemi vládne tyranský Vladař, který má k ruce všehoschopného Pobočníka a pak různé donašeče, konfidenty a bachaře (Dobráček, Skřípal, Jeremiáška).

Při oslavě výročí nástupu totality však dojde k nepokojům, mlynář a Lumír žádají změnu poměrů, dojde k rvačce, čehož využije Pobočník a zavraždí Vladaře. Stane se jeho nástupcem, a když nedonutí ke spolupráci Lumíra, dá zemi zdánlivou svobodu. Mlynář je dokonce veřejně odměněn a ostatní mohou do funkcí, váhá jediný Lumír.

Jenže nejvíce jsou rozčarovaní umělci. V nabyté svobodě jim tvorba jaksi nejde, a tak zatouží opět po starých pořádcích. Ani přisluhovači nejsou spokojeni. Pobočník sešikuje všechny konfidenty, odhalí hlízu zrady a nechá popravit mlynáře, který sice mlel mouku pro potřebné, ale mlel na špatnou stranu. Všichni jsou najednou spokojeni a stranou zůstává jediný Lumír a jeho milá. Oba nastupují do lágru a v závěru si Pobočník postěžuje, jak jsou lidé nevděční -dal jim přece svobodu, ale oni spokojeni nebyli. Potřebují železného vládce, tvrdou ruku a hluboko do žlabu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz