Němohra

Titul v originále: Dumb Show

Žánr: hra
Překladatel: Martin Preiss
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

Joe Penhall (Velká Británie)

NĚMOHRA (DUMB SHOW)

z angličtiny přeložil Martin Preiss

2 m, 1 ž

Bankovní úředníci Jane a John přesvědčí slavného komika Barryho, aby za značný finanční obnos vystoupil na večírku, který bude pořádat jejich banka. Žádají jediné: Barry by měl ukázat jejich kolegům stránku své osobnosti, kterou normální lidé ještě nikdy neviděli.

Z nevázaného rozhovoru se těsně před začátkem večírku stane Barryho zpověď. Barry pohrdá lidmi, kteří ho obdivují; kvůli spoustě práce se mu rozpadá rodina; přestože je slavný a známý, cítí se opuštěně; pije, aby měl energii; bere drogy, aby se uvolnil... Barry v opilosti nabídne Jane kokain a pokusí se ji obejmout. Jane se však, přestože s Barrym celou dobu otevřeně koketovala, brání. Záhy se ukáže, že žádný večírek, na kterém by měl Barry vystoupit neexistuje a že Jane a John nejsou bankovní úředníci, ale „investigativní" novináři, kteří celou dobu Barryho provokovali a jeho reakce nahrávali na video. Liz s Gregem (tak se totiž oba novináři doopravdy jmenují) by zveřejněním záznamu mohli Barryho totálně zničit před celou veřejností. Aby se tak nestalo, musí jim Barry, samozřejmě bez nároku na jakýkoliv honorář, poskytnout exkluzivní rozhovor o tom, co se stalo mezi ním a jeho ženou Valerií. Nešťastný Barry se během vynucené zpovědi málem zhroutí: s Valerií, i když ji stále miluje, už dlouho nežije a neví jak napravit chyby, které kdy spáchal, ke všemu Valerii našli při vyšetření v nemocnici nádor. Liz a Greg jsou z Barryho příběhu nadšení. Po konzultaci se svým právníkem Barry zjistí, že celá situace, za níž jeho zpověď vznikla, byla nezákonná, tudíž může Liz s Gregem, pokud článek uveřejní, zažalovat za pomluvu a vydírání. Barry napadne Grega a rozzuřeně odchází.

V posledním dějství se Barry setkává s Liz. Ta, i přes všechny Barryho výhružky, uveřejnila jeho zpověď a nastartovala tak svou kariéru a s největší pravděpodobností také přispěla k urychlení Valeriiny rakoviny. Jako omluvu nabízí zničenému Barrymu článek, v kterém se pokusí vylíčit utrpení, které prožil, lásku, kterou k Valerii cítil a změnu k lepšímu, kterou díky její smrtí prodělal - přestal totiž pít, brát drogy a začal se konečně věnovat rodině. Podle Liz dala Barrymu Valeriina smrt šanci na nový začátek. To, že by vyléčená Valerie Barryho stejně opustila, nehraje žádnou roli. Barry nejdříve nesouhlasí, ale v samotném závěru chce přece jen vědět kolik by za článek dostal zaplaceno.

Hra nabízí tři výrazné herecké příležitosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz